Projekt realizowany przez Uniwersytet Warszawski
Strona głównaOfertaBiznes, Gospodarka & PrawoPodstawy rachunkowości finansowej i zarządczej

Podstawy rachunkowości finansowej i zarządczej

Dane kursu

Zapisy na kurs są niedostępne
Numer kursu: B/0359

Zajęcia: wtorek: od 18:30 do 20:45
środa: od 18:30 do 20:45
Grupa uruchomiona: Tak

Miejsce odbywania się zajęć: Kampus Centralny lub Kampus Ochota lub Kampus Smyczkowa.

Terminy zajęć: 16, 17, 23, 24, 30 września, 1, 7, 8, 14, 15, 21, 22, 28, 29 października, 4, 5, 18, 19, 25, 26 listopada 2014 roku.

Dokładna lokalizacja kursu będzie dostępna dla Słuchaczy, którzy opłacili kurs, po zalogowaniu się na swoje konto Słuchacza.

Opis kursu

Wprowadzenie do rachunkowości finansowej:

• system rachunkowości i jego funkcje,
  • zasady rachunkowości,
  • plan kont,
  • ewidencja analityczna i syntetyczna,
  • klasyfikacja aktywów i pasywów – pojemność informacyjna bilansu,
  • przychody i koszty, pojęcie i klasyfikacja.

Sprawozdawczość finansowa:

• obowiązek tworzenia i badania sprawozdań finansowych,
  • bilans jako zbiór podstawowych informacji na temat majątku firmy,
  • wyszczególnienie przychodów i kosztów w rachunku zysków i strat,
  • tworzenie informacji dodatkowej,
  • uzupełnienie sprawozdania finansowego poprzez rachunek przepływów pieniężnych oraz zestawienie zmian w kapitale własnym.

Rachunkowość w zadaniach i praktyce.
Rachunkowość zarządcza:

• rola rachunkowości zarządczej,
  • rachunek kosztów dla celów sprawozdawczych,
  • rachunek kosztów dla zarządzania,
  • podejmowanie decyzji krótkoterminowych,
  • tradycyjne systemy rachunków kosztów,
  • rachunek Activity Based Costing,
  • rachunek kosztów Kaizen,
  • kontrola kosztów,
  • architektura organizacji,
  • strategiczna karta wyników,
  • ocena menedżerów.

Konwersatorium, 60 godzin

Cel ogólny

Zapoznanie Słuchaczy z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi tworzenia i wykorzystywania informacji w systemie finansowej i zarządczej.

Cele szczegółowe

Zapoznanie Słuchaczy z zasadami systemu informacyjnego rachunkowości finansowej, odzwierciedlającego zasoby, źródła ich finansowania oraz wyniki działalności gospodarczej. Przedstawienie korzyści i trudności związanych z wyborem oraz tworzeniem księgowości dla różnych form prowadzonej działalności gospodarczej. Dostarczenie wiedzy niezbędnej w procesie decyzyjnym, wykorzystującym dane z ksiąg rachunkowych.
Zapoznanie Słuchaczy z naturą kosztów w organizacji i wspomaganiem przez rachunkowość procesu podejmowania decyzji krótkoterminowych i długoterminowych. Analiza efektów podejmowanych decyzji na rezultaty osiągane przez firmę.
Kurs ma na celu przekazanie wiedzy jak i pomoc w zdobyciu praktycznych umiejętności. Wiedza pozwala na zrozumienie związków pomiędzy celami organizacji, a jej strukturą i rolą rachunkowości w koordynacji, kontroli i zarządzaniu organizacją. W szczególności w trakcie zajęć poruszane będą tematy związane z tradycyjnymi rachunkami kosztów, rachunkami kosztów dla zarządzania, zarządzaniem kosztami nowych produktów i technologii, rachunkiem kosztów zmiennych i wykorzystaniem go do podejmowania decyzji krótkoterminowych, kontrolą w zarządzaniu oraz strategiczną kartą wyników.

Korzyści dla słuchaczy

Nabycie umiejętności tworzenia informacji gospodarczych oraz odczytywania informacji zawartych w sprawozdaniach finansowych.
Nabycie umiejętności tworzenia informacji dla potrzeb zarządzania przedsiębiorstwem.