Projekt realizowany przez Uniwersytet Warszawski
Strona głównaOfertaJęzyki & NarodyPierwsza szansa dla języka niemieckiego – turystycznie! D...

Pierwsza szansa dla języka niemieckiego – turystycznie! Dla każdego i w każdym wieku. Teza przewodnia: Niemiecki?.. to taki łatwy język! (poziom A1) - DE

Dane kursu

Zajęcia: wtorek: od 17:30 do 20:20
Wolne miejsca: Tak
Grupa uruchomiona: Tak

Miejsce odbywania się zajęć: Al. Niepodległości.

Dokładna lokalizacja kursu będzie dostępna dla Słuchaczy, którzy opłacili kurs, po zalogowaniu się na swoje konto Słuchacza.

Opis kursu

Kurs prowadzony w języku polskim i niemieckim na poziomie A1.

Rozpoczynamy naukę języka niemieckiego mając zamiar odwiedzić kraje niemieckojęzyczne.  Ćwiczymy konwersacje niezbędne turystom. Chcę, uczę się, mówię! Widzę efekty mojej nauki! Porozumiem się!
Kurs ilustrowany informacjami  w zakresie polsko-niemieckich podobieństw i różnic zwyczajowych.

1. Zapoznajemy się z językiem poprzez:
    • słuchanie,
    • rozumienie,
    • mówienie,
    • pisanie.
  2. Nawiązujemy rozmowę, poznajemy zwroty grzecznościowe i inne przydatne w konwersacjach ogólnych i typowo turystycznych.
  3. Ćwiczymy rozumienie informacji usłyszanych.
  4. „Kinderstube”  i polsko-niemieckie nieporozumienia obyczajowe.
  5. Poznajemy gramatyke niezbędną do konwersacji:
    • koniugacja czasowników regularnych, posiłkowych i  wybranych form czasowników modalnych,
    • deklinacja rzeczownika niezbędna w turystyce -  użycie rodzajników: ze środkami transportu, nazwami geograficznymi,  posiłkami,
    • czas przeszły Perfekt w codziennej konwersacji.

Konwersatorium, ćwiczenia, 30 godzin

Cel ogólny

Zdobycie podstawowych wiadomości językowych niezbędnych turyście w krajach niemieckojęzycznych.

Cele szczegółowe

1. Poznanie podstawowego słownictwa przydatnego podczas turystycznych wojaży (przedstawienie się i formułowanie pytań w celu uzupełnienia informacji organizacyjnych).
  2. Poznanie podstawowych terminów geograficznych oraz znajdowanie i rozumienie turystycznych ofert internetowych.
  3. Zdobycie umiejętności rozumienia pisemnych informacji: orientacja na dworcu, lotnisku, poczcie, itp.
  4. Zdobycie i zastosowanie umiejętności konwersacyjnych w konkretnych sytuacjach np. zapytanie o drogę,  itp.
  5. Zdobycie wiedzy na temat wybranych atrakcji turystycznych i zabytków w krajach niemieckojęzycznych.

Korzyści dla słuchaczy

1. Mówienie po niemiecku bez lęku i bariery językowej, ale  ze świadomością własnych umiejętności i kompetencji językowych.
  2. Systematyzacja i uzupełnienie wiedzy językowej, poznanie słownictwa i struktur gramatycznych przydatnych podczas pobytu turystycznego.
  3. Poznanie  słownictwa w zakresach tematycznych: opowiadanie o własnej rodzinie, , podróże,  hotele, rezerwacja biletów, szukanie noclegów itp. polsko-niemiecki krąg kulturowy, potrzeby medyczne.
  4. Poznanie  różnych rodzajów ćwiczeń fonetyczno-leksykalnych umożliwiających większą sprawność językową.
  5. Pogłębienie i zastosowanie  wiedzy leksykalnej i gramatycznej uczestników kursu i w konsekwencji  bardziej świadome wybory form i struktur gramatycznych w procesie komunikowania się w języku niemieckim.
  6. Stymulowanie refleksji i zainteresowania uczestników kursu na temat własnych możliwości praktycznego zastosowania języka niemieckiego – krótki czas nauki a duży efekt poznawczy.