Wiosenno-letni survival - część IV

wtorek 16 czerwca 2020

Jak zaaranżować ogród w domu?


Jeśli chcemy dodać do naszego domu trochę natury i zieleni pomyślmy o stworzeniu namiastki ogrodu.

 

Od czego zacząć?

 

Po pierwsze popatrzmy jakie jest położenie naszego mieszkania względem stron świata i jak dużo światła wnika przez okna. Te czynniki będą determinowały jakie rośliny możemy uprawiać i w jakiej odległości od okna. Każda roślina wymaga dostępu do światła słonecznego. Możemy jednak wybierać takie gatunki, które wymagają go więcej lub mniej.

Współczesne trendy wnętrzarskie zachęcają do uprawy roślin doniczkowych nie tylko na parapetach – możemy postawić niewielkie doniczki na stole, stoliku kawowym, na półce. Jeśli zdecydujemy się na duże pojemniki – wtedy mogą one samodzielnie stanąć na podłodze. Zawsze pamiętajmy o dwóch czynnikach – zabezpieczeniu podłoża przed nadmiarem wody (np. podstawki pod doniczki, osłonki, podkładki jak na stół).

Odpowiedzmy sobie także na pytanie – ile czasu możemy im poświęcić. Jeśli jesteśmy zapracowani albo często wyjeżdżamy z domu, wybierzmy rośliny mało wymagające.

 

Od których gatunków zacząć?


Rośliny:

Lubiące słońce: kaktusy i sukulenty: wilczomlecze, aloesy i agawy, drzewka szczęścia, palmy
Do miejsc przeciętnych: draceny i juki, asparagusy, storczyki, skrzydłokwiat, kliwia, ananasowate
Przetrwają dalej od okna: mostera, sanseweria, fikus, pnącza: cissus, rojcisus, bluszcz, zamiokulkas, begonie i fiołki afrykańskie

 

Rośliny:

dla poczatkujących: storczyk falenopsisi, drzewko szczęścia, monstera, sansewria, zamiokulkas, juka i dracena, fikus, kalanchoe
dla pasjonatów: maranta, strelicja, rośliny owadożerne.

 

Przynosimy roślinę do domu – i co teraz?

 

Zakupiona roślina rosła dotychczas w tzw. doniczce produkcyjnej i wymaga przesadzenia. Kupujemy dowolną mieszankę podłoża (ziemi) przeznaczoną do roślin doniczkowych lub uniwersalną (do kaktusów, storczyków albo palm – wybieramy specjalistyczne, dedykowane im podłoże) oraz nową doniczkę lub komplet doniczkę z osłonką. Przesadzamy roślinę do nowej doniczki, umieszczając na jej dnie warstwę drenażu (żwir, keramzyt) i uzupełniając wolne miejsce ziemią, obficie podlewamy (można zrobić to pod prysznicem albo w wannie – odstawiając roślinę aby nadmiar wody spokojnie wypłynął przez otworki na dnie doniczki). Po 2-3 tygodniach możemy roślinę nawozić stosując zalecane dawki nawozów (do roślin zielonych lub kwitnących). Pamiętajmy aby podlewanie miało swój rytm (dla większości roślin – wystarczy 1 raz w tygodniu). Po pierwszych sukcesach, gdy nabierzemy wprawy – możemy rozbudowywać naszą zieloną kolekcję!
 

dr Magdalena Sobolewska-Bereza

biolog, wykładowczyni Uniwersytetu Otwartego UW