Poradnik ambitnego rodzica, czyli jak wychować szczęśliwego geniusza? – debata UOUW

sobota 24 lutego 2018

6 marca 2018 r. odbyła się kolejna debata UOUW – "Poradnik ambitnego rodzica, czyli jak wychować szczęśliwego geniusza?".

Wychowanie i edukacja dziecka to temat, który spędza sen z powiek większości rodziców. Dobry start w dorosłe życie, wykształcenie na wysokim poziomie, sukcesy czy stabilizacja zawodowa to ważne wyzwania związane z dorastaniem, często jednak łączą  się one ze zbyt dużymi wymaganiami, nieświadomym przedkładaniem własnych ambicji nad dobro dziecka czy chęcią kreowania go według własnych upodobań.

Podczas debaty postawiono wiele nurtujących współczesnych rodziców pytań: co to znaczy być geniuszem i czy każdy może nim zostać? Jak w dzisiejszym świecie rozwijać naturalne zdolności dziecka, a jednocześnie zachować zdrowy umiar i zadbać o jego komfort psychiczny? Czy warto szukać alternatywnych metod edukacji?

Goście debaty

Izabella Gorczyca

Dyrektorka innowacyjnej szkoły „No bell” w Konstancinie-Jeziornie, która wygrała międzynarodowy, elitarny projekt Edumission. Współzałożycielka fundacji „Budząca się szkoła”. Współorganizuje spotkania warsztatowe, szkolenia, ogólnopolskie konference. Współtworzy niecodzienne przestrzenie edukacyjne, propaguję rozwiązania sprzyjajęce uczeniu się. Jedna z pomysłodawczyń zestawu nowoczesnych mebli edukacyjnych „Happy Team”. Opowiada się za przemodelowaniem narzędzi dydaktycznych, wycofywaniem władzy przez instytucje szkoły, a także zwraca uwagę na pracę nad lękiem nauczycieli przed utratą autorytetu. Wyrożniona nagrodami: „Innowator Roku w Oświacie”, „Szkoła z klasą”, „Certyfikatem Jakości Centrum Edukacji Obywatelskiej”.

Michał Jankowski

Założyciel i prezes powołanej w 2012 roku Fundacji Edukacji Demokratycznej. Inicjator i współorganizator pierwszej w Polsce społecznej szkoły demokratycznej „Trampolina”. Założyciel i wieloletni prezes, a obecnie przewodniczący Rady Nadzorczej „Business Consulting Center”. Zaangażowany w rozwój Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Spark Academy w Poznaniu, których misją jest wspieranie młodzieży w rozwoju ich talentów, łączy doświadczenie biznesowe z wiedzą w zakresie psychologii, prawa i holistycznego rozwoju człowieka. 

Marianna Kłosińska

Absolwentka Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Inicjatorka i prezes powstałej w 2007 roku Fundacji Dzieci Bullerbyn na rzecz wspólnoty Dzieci i Dorosłych. Propagatorka ruchu edukacji wolnej i demokratycznej w Warszawie. Zaangażowana m.in. w takie projekty jak Wioska Bullerbyn i Grupa Unschoolingowa przy świetlicy Bullerbyn. Organizacja międzynarodowego zjazdu szkół demokratycznych EUDEC i towarzyszącemu mu festiwalowi INSPIRE THE FUTURE. Jej zainteresowania oscylują wokół zarządzania działalnością non-profit. 

Karolina Malinowska-Janiak

Modelka warszawskiej agencji Model Plus, aktorka, prezenterka telewizyjna. Studiowała w Instytucie Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadziła program rozrywkowy o stylizacji Musisz to mieć, współgospodarz programu Projekt Plaża oraz Gwiazdy na dywaniku. Wystąpiła w telenoweli dokumentalnej „Modelki” oraz w serialu „39 i pół”.Pracowała dla największych firm oraz projektantów w Polsce i na świecie m.in. Miucci Prady, Chanel, Dolce&Gabbany, Diora, Hugo Bossa, Macieja Zienia. Wielokrotnie zdobiła okładki prestiżowych pism m.in Vogue i Elle. Autorka książki Spokojnie, to tylko dzieci czyli jak dobrze wychować i nie zwariować.

dr Aleksandra Piotrowska

Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Psycholog, specjalizuje się w psychologii szkolnej (rozwojowej i wychowawczej) oraz psychologii pracy. Od 1974 roku pracuje na Wydziale Pedagogicznym UW, a od 2006 roku w Wyższej Szkole Pedagogicznej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie. Prowadzi badania naukowe dotyczące determinantów funkcjonowania pamięci człowieka, indywidualnych i rodzinnych wyznaczników dojrzałości szkolnej dziecka i jego funkcjonowania w szkole, wpływu temperamentu człowieka na jego funkcjonowanie społeczne. Zajmuje się również propagowaniem wiedzy psychologicznej. Współpracuje z Główną Kwaterą ZHP, stacjami radiowymi Jedynka i Trójka oraz ze stacjami telewizyjnymi TVP, TVN, Polsat, Superstacja. Autorka cyklu artykułów w magazynach „Zuchowe wieści”, „Diabetyk” i „Miś”.