Edukacyjny survival - część XV

niedziela 26 kwietnia 2020

Szlifuj włoski w domu, czyli narzędzia do samodzielnej nauki języka

 


1. AlmaTV
Link:  https://www.almaedizioni.it/it/almatv/grammatica-caffe/

 
Ciekawe żródło do samodzielnej powtórki wielu zagadnień gramatycznych na wszystkich poziomach (oznaczenia facile, intermedio, avanzato). Początkującym polecam dział „Italiano in pratica”: https://www.almaedizioni.it/it/almatv/itap/ . Warto zerknąć także na interesujące materiały w innych działach, np. o włoskich miastach (https://www.almaedizioni.it/it/almatv/viaggio-con-sara/) czy powiedzeniach (https://www.almaedizioni.it/it/almatv/vai-quel-paese/).
 
2. Loescher
Link:  http://italianoperstranieri.loescher.it/archivio-di-grammatica.n445

 
Na stronie wydawnictwa Loescher możemy znaleźć przejrzyście opracowane materiały dotyczące gramatyki na wszystkich poziomach. Na kanale youtube czekają ciekawe filmy o włoskich miastach (https://www.youtube.com/playlist?list=PL59GcrPDHI8Iw44Ynhs40pFS8en1AmJ4k) i innych wybranych zagadnieniach (https://www.youtube.com/playlist?list=PL59GcrPDHI8KqR4VMU4ilGNVnxClU5xlc).
 
3. OneWorldItaliano
Link: http://www.oneworlditaliano.com/italiano/corso-di-italiano.htm

 
Strona bogata w  różnorodne materiały - od słownictwa po zagadnienia gramatyczne. Wspaniałe źródło dlapoczątkujących, ale także i bardziej zaawansowanych. Warto zajrzeć na kanał youtube (https://www.youtube.com/user/Oneworlditaliano) i na ćwiczenia online (http://www.oneworlditaliano.com/italiano/attivita_di_lingua_italiana.htm).
 
4. ParliamoItaliano
Link: http://parliamoitaliano.altervista.org/

 
Ciekawe źródło materiałów na wszystkich poziomach podzielonych na różne działy (gramatyka, quizy, czytanki).
 
5. ImpariamoItaliano
Link: http://www.impariamoitaliano.com/

 
Strona bogata w ćwiczenia online na wszystkich poziomach, podzielona na działy (gramatyka, leksyka, idiomy, quizy).
 
6. Edilingua
Link: https://www.youtube.com/user/Edilingua
 

Kanał z filmami do podręczników tego wydawnictwa, ale warto je obejrzeć, by poćwiczyć włoski w różnego rodzaju sytuacjach życia codziennego. Polecam od poziomu podstawowego wzwyż.
 
7. Radio3 i strony włoskich muzeów
Link:  https://www.raiplayradio.it/radio3/programmi.html


Dla Słuchaczy na poziomie zaawansowanym polecam wspaniałe audycje o kulturze (sztuka, muzyka, literatura).  Warto zwrócić uwagę na program Museo Nazionale i podcasty o dziełach sztuki (http://www.museoradio3.rai.it/dl/portali/site/page/Page-efbb04ef-63af-4921-9f47-50dbbae42aeb.html). 
 
Dla spragnionych obcowania ze sztuką proponuję wizyty online we włoskich muzeach (np. Galleria Uffizi: https://www.uffizi.it/mostre-virtuali; Musei Vaticani: http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/it/collezioni/musei/cappella-sistina/tour-virtuale.html).
 
8. Najbardziej znane dzienniki włoskie


La Stampa: https://www.lastampa.it/
La Repubblica: https://www.repubblica.it/
Corriere della Sera: https://www.corriere.it/
 
Słuchaczom na poziomie średniozaawansowanym wzwyż proponuję artykuły w prasie włoskiej.
 
Polecam także czasopismo online o sztuce: https://www.finestresullarte.info/ .
 
9. Treccani
Link: http://www.treccani.it/


Niezastąpione narzędzie w trakcie nauki języka włoskiego. Na stronie znajdziemy słownik włosko-włoski oraz słownik synonimów i antonimów.
 
 
Mam nadzieję, że ta lista pozwoli Państwu odkryć ciekawe materiały, artykuły i audycje oraz będzie źródłem motywacji do samodzielnej pracy. In bocca al lupo!
 

 

mgr Antonina Jasnorzewska

italianistka, wykładowczyni Uniwersytetu Otwartego UW