Edukacyjny survival - część VII

wtorek 31 marca 2020

Jak dbać o swój rozwój w czasie kwarantanny - 15 sposobów

 

W czasie deszczu dzieci się nudzą, to ogólnie znana rzecz… Tak śpiewał Kabaret Starszych Panów. Nie śpiewał jednak o tym, że w czasie kwarantanny nudzą się również dorośli. 
Co można robić, kiedy już zakończymy home office (pracując w domu warto jeszcze bardziej pamiętać o balansie i o tym, że praca powinna się w pewnym momencie zakończyć)? Możemy oczywiście odpocząć przed telewizorem. Po nadrobieniu zaległości filmowych czy serialowych w wielu głowach pojawia się pytanie: co dalej? Przecież wszystko wskazuje na to, że takich dni spędzanych w zaciszu własnego domu, czeka nas jeszcze sporo. Co robić, żeby się nie nudzić? A może inaczej – co robić, żeby – pomimo braku możliwości uczęszczania na tradycyjne zajęcia i kursy – nadal coś robić dla siebie i dla własnego rozwoju?
Możliwości jest bardzo wiele. Wystarczy je tylko dostrzec i wybrać to, co dla nas najciekawsze, najlepsze i najbardziej potrzebne. Mamy teraz więcej czasu na to, żeby poświęcić się w pełni swojej dotychczasowej pasji, nauczyć się czegoś nowego, albo zrobić coś, czego do tej pory nie próbowaliśmy.

 

OTO LISTA 15 RZECZY, KTÓRYCH WARTO SPRÓBOWAĆ

 

1. CZYTAJ

 

Tak, czytaj. Czytanie to świetna rozrywka, która jednocześnie nas uspokaja i rozwija. Rozwija wyobraźnię, doskonale wspomaga koncentrację i obniża poziom stresu. A przy tym tak wiele możemy się nauczyć. Mamy wreszcie czas, żeby nadrobić zaległości w czytaniu. Przeczytać ten stosik, który od kilku miesięcy piętrzy się koło łóżka. Gdyby jednak zapasy książek się skończyły, pamiętajmy o e-bookach. Nie trzeba wychodzić z domu, aby zdobyć nową, interesującą nas lekturę. Wiele portali internetowych udostępnia dużą część swoich zasobów za darmo (np. legimi.pl, publio.pl). Pozostaje tylko pobrać e-booki i czytać, czytać, czytać… Można również poszukać e-booków w języku obcym, wtedy przyjemność czytania połączymy z nauką języka. Dwa w jednym.

 

2. PISZ

 

Pisanie daje wiele korzyści. Warto zacząć to robić, nawet jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy takiego pomysłu. Można zacząć od zapisywania własnych przemyśleń, wypisywania ważnych dla nas rzeczy z przeczytanych książek, blogów czy gazet. A może zacząć pisać pamiętnik? Wyrzucenie myśli na papier pomaga poradzić sobie z trudnymi emocjami, lęki często tracą na swojej mocy a w głowie się układa. Kiedy będziemy opisywać swoje doświadczenia, poznamy lepiej siebie, swoje potrzeby, a kiedy snujemy plany, opisując nasze zamiary czy oczekiwania, nabieramy chęci do działania. Można także robić notatki z przeczytanych lektur, co na pewno przełoży się na lepsze zrozumienie i zapamiętanie treści. Pisanie pomaga rozwijać kreatywność, poszerza zasób słownictwa a także pomaga w budowaniu koncentracji. Bardzo zachęcam do pisania ręcznie, długopisem lub flamastrem. Tym bardziej tych, którzy na co dzień korzystają głównie z klawiatury swojego laptopa. Pisanie ręczne angażuje inne obszary w mózgu niż robienie notatek na komputerze, mózg pracuje aktywniej, jesteśmy bardziej kreatywni, skoncentrowani. Jest to ćwiczenie umysłowe, ale też sensoryczne, czujemy ciężar pióra, gładkość kartki, może nawet zapach tuszu. To daje naszemu mózgowi bodźce, które w codziennym, biurowym życiu praktycznie nie istnieją. 

 

3. GRAJ W GRY PLANSZOWE


Gry planszowe w wielu domach odeszły w zapomnienie a ich miejsce zajęły gry komputerowe. A tymczasem właśnie o tych starszych, zapomnianych braciach konsoli i internetowych aplikacji warto pomyśleć w czasie, kiedy większość zadań w pracy wykonujemy na komputerze i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Zagranie w grę planszową daje nam możliwość chwilowej ucieczki od świata on-line, pobycie z bliskimi i spędzenie tego czasu naprawdę razem, bez mobilnych rozpraszaczy. Gier planszowych jest tak wiele, że każdy, bez względu na wiek, możliwości i upodobania, znajdzie coś dla siebie. Dlaczego warto grać w takie gry? Tradycyjne gry sprawiają, że jesteśmy naprawdę zaangażowani umysłowo, bawimy się a jednocześnie ćwiczymy szybkość myślenia, zdolności taktyczne czy kreatywność. A jaką przewagę mają nad grami komputerowymi? Młode osoby mogą ćwiczyć koncentrację uwagi i koordynację wzrokowo-ruchową a u osób starszych granie w gry planszowe spowalnia utratę zdolności poznawczych związanych z wiekiem. Same plusy a na dodatek mnóstwo przyjemności.

 

4. IDŹ DO MUZEUM, DO TEATRU, NA WYCIECZKĘ CZY DO ZOO


Tak, można to robić nawet w czasie kwarantanny. Chodzi oczywiście o wirtualne wizyty. Zasoby wielu światowych i polskich muzeów można oglądać na wirtualnych wycieczkach, do obejrzenia swoich wystaw zapraszają m.in. takie miejsca, jak: British Museum w Londynie, Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, Musée d’Orsay w Paryżu, Muzeum Pergamońskie w Berlinie, Muzeum Van Gogha w Amsterdamie. Można wirtualnie odwiedzić także: Muzeum Powstania Warszawskiego (oprócz zwiedzania oferowane są również lekcje historii), Muzeum Historii Żydów Polskich Polin (dostępne są również podcasty), Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, Kopalnia Soli w Wieliczce, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Zamek w Malborku, Zespół pocystersko-katedralny w Pelplinie i wiele innych. 
Jeśli wolicie teatr, to również i tu jest co robić. W sieci dostępnych jest mnóstwo spektakli teatralnych, oper, koncertów, performance, z czego wiele można zobaczyć zupełnie za darmo (np. ninateka.pl). Warto zwrócić uwagę na strony internetowe interesujących nas miejsc – na przykład Metropolitan Opera prowadzi akcję Nightly Met Opera Streams, podczas których można oglądać za darmo transmisje najbardziej znanych i lubianych spektakli. 
A jeśli tęsknicie za wycieczkami plenerowymi, można wybrać się na wirtualny spacer po wielu miastach, (wirtualnykraj.pl) lub udać się na wyprawę w góry, na przykład w Gorce i Pieniny (360studio.org).
Swoje wirtualne drzwi otwierają też ogrody zoologiczne. Można odwiedzić zoo w Płocku, wrocławskie zoo organizuje regularne transmisje na żywo na swoim profilu na Facebooku a wiele światowych ogrodów zoologicznych jest dostępnych na mapach Google. 
Dla miłośników odleglejszych podróży wspaniałym przeżyciem może być wizyta w kosmosie i przyjrzenie się z bliska Układowi Słonecznemu (stars.chromeexperiments.com). Polecam.

 

5. OGLĄDAJ TED i TEDx I INSPIRUJ SIĘ


Gdyby ktoś jeszcze nie widział, czym jest TED, wyjaśniam w dwóch słowach. TED to skrótowiec utworzony od angielskiej nazwy Technology, Entertainment, Design (technologia, rozrywka, design)  - marki konferencji naukowych, których głównym mottem jest popularyzacja idei wartych rozpowszechniania. Na stronie TED (ted.com) można oglądać wiele wystąpień w przeróżnych kategoriach. Osoby, które nie mówią w języku angielskim, nie muszą się martwić, bowiem dla większości wystąpień dostępne są napisy w wielu językach, również po polsku. Tematyka poruszana na TED jest tak szeroka (od techniki i nauki, przez tematy związane z ochroną środowiska i zdrowiem aż po budowanie strategii marki, rozwój dziecka i rozwój osobisty), że każdy znajdzie coś dla siebie.
Warto zainteresować się również wydarzeniami TEDx – organizowanymi niezależnie, w różnych miastach na świecie. Oczywiście także w Polsce. Nagrania w języku polskim można bez problemu znaleźć na Youtube. 
TED to wspaniałe miejsce do poszerzania wiedzy o świecie, do rozwoju i inspiracji. No a przy okazji można się nieźle podszkolić w języku angielskim.

 

6. UCZ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH


Teraz, kiedy dużo czasu spędzamy w domu, jest świetny moment na to, żeby podciągnąć  się w nauce języka obcego. A może zacząć uczyć się zupełnie nowego języka? I wcale nie musimy w tym celu wychodzić z domu. Jest bardzo wiele platform i aplikacji internetowych – płatnych lub zupełnie darmowych (np. Duolingo, Busuu, SuperMemo, Memrise, Quizlet, Fiszkoteka) – które umożliwiają przyjemną i efektywną naukę języków obcych, powtarzanie słówek i konstrukcji, naukę wymowy i pisowni a przy tym doskonałą zabawę. 
Jeśli chcemy podszlifować język, który już znamy, warto włączyć internetowe radio, czy słuchać podcastów nagrywanych w języku obcym (świetne podcasty oferuje np. niemieckie radio DeutscheWelle, też na niższych poziomach, brytyjskie BBC czy czeskie radio Český rozhlas).
Nie zapominajmy również o blogach językowych (warto rozejrzeć się za tymi, które dotyczą interesującego nas języka), profilach w mediach społecznościowych i na Youtube, związanych z nauką języka. Jest ich tak wiele, że z pewnością każdy znajdzie coś, co zaspokoi jego potrzeby.

 

7. UCZ SIĘ TEGO, CO CIĘ INTERESUJE


Nie tylko języków można uczyć się on-line. Przez Internet można nauczyć się właściwie wszystkiego. Warto skorzystać z kursów, warsztatów on-line i webinariów, które oferują osoby uczące w sieci (teraz – w czasie kwarantanny – w kursach tego typu można przebierać jak w ulęgałkach), ale także wziąć udział w wykładach i kursach on-line uniwersytetów z całego świata. Można do nich dotrzeć za pomocą platform edukacyjnych. Jest ich wiele, ale szczególnie polecam Courserę (coursera.org) i Edx (edx.org), gdzie można wziąć udział w kursach prowadzonych przez najlepsze światowe uniwersytety. Większość kursów oferowana jest w języku angielskim, czasem można znaleźć polskie napisy do wykładów. Dla tych, którzy wolą uczyć się po polsku polecam platformę Udemy (udemy.com), na której można znaleźć wiele wykładów i kursów w języku polskim.

 

8. KOLORUJ  

 

Kolorowanki to zajęcie nie tylko dla przedszkolaków. Serio. Jeśli do tej pory myśleliście o kolorowaniu w kategoriach rozrywki dla dzieci, to warto zweryfikować swoje poglądy. Obecnie panuje moda na kolorowanie, więc kolorowanki dla dorosłych dostępne są w każdej księgarni i w Internecie (np. e-kolorowanki.eu czy kolorowankidladoroslych.online). Kolorowanie nie tylko odpręża, relaksuje i wycisza, ale także pobudza kreatywność, poprawia zdolności wzrokowe i koordynację motoryczną. Kolorując jesteśmy „tu i teraz”, skupiamy się na jednym zadaniu, budujemy więc koncentrację. Jest to świetne ćwiczenie dla naszego mózgu, połączone z radością i robieniem czegoś wyłącznie dla przyjemności. Wystarczą tylko kredki, flamastry lub cienkopisy (kolorowanki dla dorosłych często mają wiele drobnych elementów) i wspaniała, wartościowa zabawa gwarantowana.

 

9. NAUCZ SIĘ KALIGRAFOWAĆ


Dziś większość z nas na co dzień do pisania wykorzystuje komputery czy smartfony. Wydaje się, że kaligrafia – którą znamy głównie ze starych filmów i kojarzy się z plamą z atramentu w zeszycie – odchodzi w zapomnienie. A tymczasem wiadomo, jak wiele korzyści daje pisane ręczne. Jeśli zależy nam na tym, aby to pismo było piękne, warto pomyśleć o nauczeniu się kaligrafowania. Nie trzeba mieć talentu artystycznego, wystarczą chęci i dobra instrukcja. Na początek wcale nie trzeba mieć nawet stalówki i tuszu, wystarczy ołówek, zwykły cienkopis czy pędzelkowy flamaster. Niektórzy wolą zacząć od hand letteringu, który nie bazuje na konkretnej technice, za to pozwala przyzwyczaić rękę do nowej aktywności. Można znaleźć wiele instrukcji na Youtube, albo wziąć udział w kursach online (np. awesomealice.com, styletter.pl, eskk.pl). Warto zapoznać się również z ofertą Udemy, gdzie można znaleźć kursy w języku polskim. Kaligrafia może działać relaksacyjnie, jak kolorowanki, ale także uczy precyzji, cierpliwości, opanowania i pokory. To forma relaksacji i kontemplacji, czyli daje to, czego bardzo nam potrzeba z zabieganym świecie. A ponadto zyskujemy wspaniałą umiejętność. Warto.

 

10. PROWADŹ BULLET JOURNAL 


Umiejętność pięknego pisania doskonale przydaje się podczas tworzenia bullet journal. Bullet journal (w skrócie BuJo) to analogowa metoda organizacji własnych notatek i planowania. Wszystko tworzone przez nas samych dla nas samych, zatem dostosowane do naszych potrzeb najlepiej, jak to jest możliwe. To, jakie treści w nim się pojawią (a mogą to być – obok notesu czy planera – listy osiągnięć, listy do śledzenia nawyków, listy lektur do przeczytania, menu, ulubione cytaty itp.) – zależy tylko od nas, można je dowolnie spersonalizować (więcej o tej metodzie można przeczytać na stronie twórcy tej metody Rydera Carrola bulletjournal.com). To doskonały sposób na organizację dla wszystkich, którzy lubią (albo chcą się nauczyć) planować na papierze, dla tych, którzy potrzebują planera a jeszcze nie znaleźli takiego, który spełniałby ich oczekiwania. Nie trzeba specjalnych narzędzi, na początek wystarczy zwykły zeszyt, kilka flamastrów i garść pomysłów. Oczywiście można korzystać również z wklejek, szablonów czy gotowych dodatków. W Internecie można znaleźć tego wiele. Dla potrzebujących pomocy czy inspiracji przy tworzeniu BuJo, polecam blogi czy grupy w mediach społecznościowych (np. worqshop.pl czy tosiakowo.pl). Bullet journal pomaga w organizacji życia dziś i w przyszłości a później może stać się pięknym wspomnieniem.

 

11. STWÓRZ PROJECT LIFE


Narzędziem do dokumentowania naszych wspomnień jest także Project Life. To metoda stworzona przez Becky Higgins (więcej na jej stronie beckyhigins.com), która polega na utrwalaniu pięknych chwil przy pomocy specjalnego systemu, którego trzon stanowią albumy, koszulki i karty. Oraz nasze zdjęcia. Niektórzy nazywają ją zorganizowanym scrapbookingiem, bo rzeczywiście dodatki tego typu w Project Life pojawiają się bardzo często. To sposób na łapanie pięknych wspomnień w niepowtarzalnej formie, którą sami tworzymy. W specjalnym albumie wpina się koszulki z miejscami na włożenie zdjęć i kolorowych kart z napisami czy obrazkami. Można dodawać swoje podpisy czy opisy i w ten sposób tworzyć niepowtarzalne wspomnienia, do których zawsze chce się wracać. W Internecie można znaleźć wiele inspiracji (np. worqshop.pl, designyourlife.pl, domowa.pl) i kupić wszystko, czego będziemy potrzebować do stworzenia Project Life. Takie własnoręcznie tworzone albumy nie tylko dają radość, ale także pobudzają kreatywność i skupiają naszą uwagę na miłych chwilach, które chcemy zapamiętać. A to daje poczucie szczęścia i pobudza do dalszego działania.

 

12. NAUCZ SIĘ SZYDEŁKOWAĆ I ROBIĆ NA DRUTACH


Robótki ręczne nie muszą być domeną babć. To świetne zajęcie również dla młodych kobiet i mężczyzn. O szydełkowaniu czy robieniu na drutach warto pomyśleć nie tylko w kategoriach użytkowych (choć zrobienie szalika będzie dodatkowym bonusem), ale także jako o doskonałym zajęciu, które ćwiczy koncentrację, rozwija umiejętności manualne a także relaksuje. Każdy, kto zaczynał swoja przygodę z robótkami ręcznymi wie, że sporo wody w Wiśle musi upłynąć, zanim powstanie sweterek, który miałaby się ochotę na siebie zarzucić. To doskonała szkoła cierpliwości, ale jednocześnie źródło wielkiej satysfakcji, kiedy w końcu uzyskujemy efekt, o jaki nam chodzi. Wiadomo, że robótki ręczne sprzyjają opóźnianiu procesów demencyjnych w mózgu a tym samym pozwalają seniorom dłużej cieszyć się dobrą kondycją umysłową. A wszystkim dają wiele radości, ponieważ aktywują w mózgu ośrodek przyjemności. Wspaniałe hobby, pożyteczne i dobre dla zdrowia. Każdy powinien spróbować.

 

13. ZAŁÓŻ KONTO W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH


Warto robić nowe rzeczy, a nauka połączona z praktycznym działaniem jest najbardziej efektywna. Dlatego czas, który teraz spędzamy w domu, warto wykorzystać do nauki nowych umiejętności. Konto na LinkedInie Facebooku, Instagramie czy Tik Toku? Dlaczego nie. Nie tylko pozwoli to na zdobycie nowych kompetencji, ale także – zwłaszcza w czasie kwarantanny – pozwoli być w kontakcie ze znajomymi. Oczywiście, że nic nie zastąpi spotkań twarzą w twarz, jednak teraz warto poszukać innej formy kontaktu. A może przy okazji nauczymy się robić ładne zdjęcia czy pisać ciekawe teksty? Uczyć się można i warto stale. Media społecznościowe – jeśli korzystamy z nich mądrze – mogą pomóc również w rozwoju osobistym. Można śledzić poczynania autorytetów, dołączać do grup rozwojowych, brać udział w wyzwaniach, można budować kontakty zawodowe, publikować i czytać wartościowe treści. Wiele dzieje się dziś w mediach społecznościowych, może warto odkryć te, których jeszcze nie znamy?

 

14. NAUCZ SIĘ MEDYTOWAĆ


Żyjemy w bardzo zabieganym świecie, borykamy się z nadmiarem zajęć, stresu i zadań. Doskonałym remedium na taki stan jest medytacja. Medytować może każdy, bez względu na wiek, stan zdrowia, zawód, wyznanie czy pozycję społeczną. Medytacja to praktyka uważnej obecności, oczyszczenia umysłu ze wszystkich myśli i wyobrażeń. Wiadomo, że jest skuteczna w obniżaniu poziomu lęku, redukuje stres i harmonizuje wnętrze. Pomaga w opanowaniu gonitwy myśli, która na co dzień towarzyszy wielu z nas. Regularna praktyka pomaga na poziomie fizycznym – pozwala pozbyć się napięć w ciele, obniżyć ciśnienie, poprawić jakość snu – a także umysłowym, ponieważ poprawia pamięć i funkcje poznawcze. Medytacja nie jest wcale łatwa, zwłaszcza na początku, ale warto się jej nauczyć. Można to zrobić również on-line na kursach medytacji (np. lifearchitect.pl, jakmedytowac.pl, zuzaziomecka.com), na Youtube a obecnie także w wielu grupach na Facebooku.  Doskonale łączy ciało, umysł i ducha a jej regularna praktyka daje nam dużo dobrego. „Skutkiem ubocznym” jest lepszy dobrostan subiektywny – poczucie szczęścia i zadowolenie z życia. Kto tego nie potrzebuje?

 

15. NIC NIE RÓB


Właśnie tak – warto wykorzystać kwarantannę do praktykowania nicnierobienia. Często ulegamy złudzeniu, że aby żyć dobrze i w sposób wartościowy stale powinniśmy coś robić, rozwijać się, uczyć. A przecież każdy potrzebuje odpoczynku. Dobrego odpoczynku. Takiego, na który damy sobie wewnętrzne przyzwolenie. Na chwile, podczas których nie będziemy niczego planować, kiedy nie będziemy mieć wyrzutów sumienia, że pranie nie zrobione a na półkach nieład. Niech to będzie czas bez telewizji, Internetu i telefonu. Ale może z małymi przyjemnościami – dobrą kawą czy herbatą, zapachem ulubionej świecy. Pozwólmy sobie na takie momenty, kiedy jesteśmy sami ze swoimi myślami. Jeśli naładujemy wewnętrzne baterie, do kolejnych działań ruszymy ze zdwojoną energią.

Teraz, kiedy dużo czasu spędzamy w domu, z dala od przyjaciół czy dalszej rodziny, jest doskonały moment na to, żeby spróbować nowych rzeczy, nauczyć się czegoś czy zyskać nowe umiejętności. Powyższych piętnaście punktów to tylko propozycja, która może stać się inspiracją, punktem wyjścia do tego, co każdy z nas zapisze na swojej liście. Liście rozwojowych działań na czas kwarantanny. Dobrej zabawy!

 

mgr Anna Jakubowska

filolog słowiański, wykładowczyni Uniwersytetu Otwartego UW