Wykład online

wtorek 13 grudnia 2022

Zapraszamy Państwa na ostatni, dwunasty wykład online z cyklu „Rok Botaniki - z botaniką przez cały rok!”

 

19 grudnia (poniedziałek) 2022 roku odbyła się prelekcja pt.: Kolekcja akwarel Libri Picturati jako nośnik idei naukowych doby renesansu, którą wygłosił prof. dr hab. Alicja Zemanek oraz prof. dr hab. Bogdan Zemanek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Nauka i sztuka reprezentujące odmienne systemy poznania, należące dzisiaj do dwu „odrębnych kultur”, kilkaset lat temu jednoczyły się we wspólnych wysiłkach opisywania natury. Szczególnie wyraźnie widać to w okresie renesansu, kiedy obraz świata zaczął się gwałtownie rozszerzać dzięki odkrywaniu przyrody obcych kontynentów. Ponieważ metodologia nauk przyrodniczych, m.in. botaniki nie dysponowała odpowiednim aparatem pojęciowym dla udokumentowania biologicznej różnorodności organizmów, z pomocą przyrodnikom przyszli artyści. Współpraca uczonych i artystów przynosiła często znakomite rezultaty, ponieważ malarze „wyprzedzali” uczonych w obserwacji roślin. Przykładem może być kolekcja akwarel z zespołu Libri Picturati A18-30 znajdująca się obecnie w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, związana z działalnością sławnego flamandzkiego uczonego Charlesa de L'Écluse (Carolusa Clusiusa) (1526-1609). W realistycznych obrazach roślin namalowanych przez zespół flamandzkich artystów można zauważyć początki morfologii roślin, natomiast krótkie komentarze robione w dużej części przez Clusiusa, dotyczyły zagadnień ekologii i geografii roślin, które rozwinęły się w nauce dużo później. Rezultatem pracy jedenastu specjalistów z pięciu krajów Europy, jest opracowanie botaniczne tej kolekcji w albumie pt. Drawn after Nature (2008).

Podczas wykładu zostały omówione:

  • “Botaniczne skarby” ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej,
  • Realistyczne akwarele roślin z XVI/XVII w.,
  • Akwarele związane są z botanikiem flamandzkim Carolusem Clusiusem (1526-1609),
  • Pionierskie obserwacje morfologiczne, opisy dotyczące ekologii i geografii roślin.

Wśród zainteresowań naukowych prelegentów znajdują się między innymi: historia botaniki okresu renesansu oraz XIX i XX w., relacje przyroda – nauka – kultura, biogeografia, szata roślinna basenu Morza Śródziemnego, historia nauki.

 

LINK DO NAGRANIA: https://www.youtube.com/watch?v=hSu04aB7Rj4

 

Cykl wykładów „Rok Botaniki - z botaniką przez cały rok!” współorganizują:

 

🔹 Polskie Towarzystwo Botaniczne

Powstałe w 1922 roku Polskie Towarzystwo Botaniczne zrzesza naukowców zajmujących się roślinami, grzybami, porostami oraz glonami, z których tylko część jest zaliczana do królestwa roślin. W ramach obchodów stulecia naszego stowarzyszenia planujemy m.in. wydarzenia przeznaczone dla szerokiej publiczności, takie jak wystawy uliczne i webinaria (szczegóły na stronie https://pbsociety.org.pl/).    

 

🔹 Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego

 

Uniwersytet Otwarty UW, organizator wykładu, zaprasza do zapoznania się z ofertą kursów online i stacjonarnych: https://www.uo.uw.edu.pl/kursy. W ofercie UOUW znajdują się obecnie kursy ze wszystkich dziedzin wiedzy - od humanistyki i nauk społecznych, przez języki obce po nauki przyrodnicze i ścisłe.