Mądrość dziadków czy mądrość doktora Google, czyli skąd aktualnie czerpiemy wiedzę? – Debata UOUW

środa 23 maja 2018

14 czerwca 2018 r. odbyła się debata Uniwersytetu Otwartego UW pt. "Mądrość dziadków czy mądrość doktora Google, czyli skąd aktualnie czerpiemy wiedzę?". Podczas dyskusji prelegenci dyskutowali przede wszystkim o wpływie internetu i innych nowoczesnych technologii na kondycję edukacji, ale także na najmłodsze pokolenie. Pojawiły się wątki zalet i wad wiedzy przekazywanej w sposób tradycyjny (publikacje książkowe, przekaz ustny) oraz poprzez internet. 

 

Prelegenci debaty

Paulina Mikuła

Osobowość internetowa, prezenterka telewizyjna, popularyzatorka wiedzy o języku polskim. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W trakcie studiów udzielała się w Kole Krytyki Medialnej. Laureatka konkursu na staż w Agorze. Autorka programu na kanale YouTube „Mówiąc inaczej”, w którym opowiada o poprawnej polszczyźnie. Kanał został nominowany do tytułu „Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej” w 2017 roku.  Autorka książki „Mówiąc inaczej. Jak pisać i mówić, żeby się nie pogubić” Współprowadząca I edycję programu Bake off – ale ciacho! Emitowanego w TVP2. 

dr Dobromir Dziewulak

Doktor nauk humanistycznych, starszy wykładowca w Katedrze Dydaktyki i Pedeutologii Wydziału Pedagogicznego UW. Jest ekspertem i wykładowcą w dziedzinie protokołu dyplomatycznego. Szkolenia z tego zakresu prowadzi od wielu lat w Uniwersytecie Otwartym UW, w instytucjach administracji centralnej oraz samorządowej. Twórca innowacyjnych programów kształcenia nauczycieli akademickich oraz programu Dydaktyki Szkoły Wyższej dla doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk. Autor 2 książek, 3 monografii, ponad 80 artykułów naukowych, tłumaczeń, recenzji haseł do encyklopedii i trójjęzycznego słownika oraz autor ponad 400 ekspertyz. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany tytułem najlepszego wykładowcy za osiągnięcia w pracy dydaktycznej. Wielokrotny stypendysta rządu francuskiego. Współpracuje z uczelniami we Francji, Szwajcarii i Kanadzie. Jest redaktorem naczelnym czasopisma Biura Analiz Sejmowych „Analizy BAS” poświęconego zagadnieniom społecznym i gospodarczym oraz członkiem redakcji kwartalnika naukowego „Studia BAS”.

Leszek Talko

Felietonista, pisarz, publicysta. Absolwent archeologii śródziemnomorskiej na Uniwersytecie Warszawskim.  Współautor cyklu felietonów „Po robocie przy sobocie – Małżeński przegląd prasowy Talków” ukazujących się w „Gazecie Wyborczej”. Publikuje w magazynach „Twój styl” i „Duży Format”.  Autor trzech powieści kryminalnych napisanych pod pseudonimem Wiktor Hagen i kilkunastu innych książek. Jest również autorem felietonów o wychowywaniu dzieci w miesięczniku „Dziecko”. Laureat nagrody Grand Press w dziedzinie dziennikarstwa specjalistycznego.

prof. Łukasz Turski

Fizyk, profesor zwyczajny w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (do 2012r). Absolwent fizyki na Uniwersytecie Warszawskim. Autor artykułów popularno-naukowych oraz publicysta: Polska the Times, Wprost, Znak, Tygodnik Powszechny, Odra, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita. Autor audycji radiowych i programów telewizyjnych o nauce i społeczeństwie.  Przewodniczący Kolegium ds. audycji edukacyjnych Polskiego Radia (do 2003r).  Pomysłodawca Pikników Naukowych (od 1997) oraz jeden z pomysłodawców budowy Centrum Nauki Kopernik. Przewodniczący Rady Programowej CNK I, II i III kadencji. Współpracował jako profesor-gość z uniwersytetami i ośrodkami badawczymi w USA, Kanadzie, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii.  Laureat nagrody im. H. Steinhausa PAN, Złotego Medalu Europejskiego Towarzystwa Fizycznego, wyróżnienia im. M. Grabskiego Fundacji Nauki Polskiej, Honorowego Złotego Mikrofonu Polskiego Radia oraz Nagrody Specjalnej PAP. W 2011 r odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą przez Prezydenta RP.