Wiosenno-letni survival – część XIII

wtorek 28 lipca 2020

Ukulele – radość muzykowania
 


Instrument


Ukulele należy do grupy instrumentów strunowych szarpanych. Do tej grupy należą też m. in. lutnia, mandolina, gitara. Ukulele kształtem przypomina ten ostatni. Na przynależności do wspólnej grupy oraz podobieństwie kształtu kończą się jednak punkty wspólne.  Ukulele bowiem to instrument o własnym rodowodzie kulturowym, odrębnej literaturze muzycznej i technice gry.  


 
Nauka gry na instrumencie


Na poziomie podstawowym gra na tym instrumencie jest łatwa do opanowania. Aby nauczyć się kilku podstawowych akordów wystarczy dzień, czasami trzy, cztery. Oczywiście ważne jest zaangażowanie i czas, który możemy przeznaczyć na granie. 
Nieco więcej czasu zajmie nauka swobodnej zmiany akordów. Opanowanie tej umiejętności jest konieczne, jeśli nie chcemy by nasz repertuar ograniczał się do kilku utworów, które możemy zagrać, używając dwóch akordów. 
Kolejny stopień to granie i śpiewanie równoczesne. Na tym etapie przyda się systematyczność i motywacja. One zwykle pojawiają się same, kiedy dostrzegamy, że to, co do niedawna było wyzwaniem, teraz jest czymś oczywistym. Akord, z którym toczyliśmy walkę, wręcz „sam się układa” i brzmi tak, jak my chcemy aby brzmiał, a nie tak, jak on chce. 
 


Co daje gra na ukulele


Ukulele to instrument o niewielkich gabarytach, łatwy w transporcie: nie zajmie zbyt wiele miejsca: zmieści się w torbie, plecaku i rowerowym koszyku. Ukulele w zestawieniu z innymi instrumentami jest niedrogie, dostępne w trzech rozmiarach - ukulele sopranowe, koncertowe i tenorowe – które, w zależności od upodobań i wielkości ręki, możemy wybrać dla siebie. Rodzajów ukulele jest więcej, ale to właśnie z powyższych korzystamy na kursach gry na ukulele prowadzonych na Uniwersytecie Otwartym Uniwersytetu Warszawskiego.
Jego miękki, przyjemny dźwięk urozmaici towarzyskie spotkanie, rodzinną uroczystość lub po prostu da chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków. Można muzykować w grupie, duecie, indywidualnie. Można grać rock, folk, jazz albo po prostu grać i śpiewać.


 
Dlaczego ukulele? 


A dlaczego nie? Kiedy myślimy o ukulele na myśl przychodzą girlandy kwiatów, ciepły zefirek, nasycone zielenią palmy, radość i beztroska. Nośnikiem takiego obrazu są amerykańskie filmy, w których bohaterowie lądują na hawajskich wyspach witani przez skąpo odziane tancerki Hula. Niewątpliwie jest w tym dużo prawdy. Niemniej jednak nie jest to pełen obraz kultury i muzyki związanej z ukulele. Ta muzyka stale się rozwija i ewoluuje. Ogromy wpływ na jej aktualny kształt miał fakt, że latach 20. XX w. ukulele było instrumentem jazzowym. Przeniosło to punkt ciężkości z instrumentu jedynie akompaniującego na wykorzystanie go jako prowadzącego instrumentu solowego. Z czasem okazało się, że można na nim zagrać absolutnie wszystko: nostalgiczną bossanovę, wesołego walczyka, pełne pasji tango albo „zwyczajną” piosenkę. 


Nauka gry, prowadzona na kursach Uniwersytetu Otwartego, nie wymaga przygotowania muzycznego. Jest więc dostępna każdemu, kto od tego instrumentu chce rozpocząć przygodę 
z muzykowaniem, nauczyć się czegoś nowego, doskonalić dotychczasowe umiejętności lub po prostu pograć i pośpiewać.

Zapraszam serdecznie
Marzena Wasil
 

mgr Marzena Wasil

z wykształcenia nauczycielka edukacji artystycznej w zakresie wychowania muzycznego, wykładowczyni Uniwersytetu Otwartego UW