Wiosenno-letni survival – część XIV

sobota 08 sierpnia 2020

Zwiedzaj muzea bez wychodzenia z domu 
 

Są wśród nas tacy, którzy nie wyobrażają sobie wakacji bez wizyty w górach czy nad morzem. Inni planują coroczne odwiedziny w ukochanych galeriach sztuki czy muzeach. Pojechać do Włoch i nie poświęcić kilku godzin na kontemplację dzieł mistrzów szkoły sieneńskiej? Odwiedzić Londyn i nie wpaść do Tate Modern? Zwiedzać Paryż i nie zawitać (po raz trzeci albo dziesiąty) do Musée d'Orsay? To się nie godzi. 
 
Tegoroczne warunki wakacyjne niestety nas nie rozpieszczają. Nie każdy zdecyduje się na lot do Florencji, Londynu czy Paryża. Nie wszystkie instytucje kultury otworzyły swoje podwoje dla zwiedzających, a liczba nowych wystaw na pewno nie pobije w tym roku rekordów.  To ciężkie czasy nie tylko dla instytucji kulturalnych, ale także ich miłośników. Całe szczęście, na ratunek „muzealnym molom” przychodzi Internet. Oczywiście, wiemy, to rozwiązanie tymczasowe, nic nie zastąpi realnego kontaktu z dziełem sztuki. Przynajmniej jednak ominą nas tłumy, kolejki, wydawanie pieniędzy i niepotrzebny stres, bo niecierpliwie czekamy by zbliżyć się do naszego ulubionego obrazu, okupowanego przez innych turystów, robiących po kilkanaście wersji selfie. 
 
Pandemia przyspieszyła cyfrowe udostępnianie muzealnych zbiorów. Mamy możliwość wirtualnego obejrzenia bardzo wielu muzeów i galerii z całego świata. Nawet jeśli widzieliśmy je na żywo, do niektórych na pewno warto powrócić. Wymieńmy kilka najważniejszych.
 
1. The British Museum - https://britishmuseum.withgoogle.com
 
Najprawdopodobniej najsłynniejsze muzeum Wysp Brytyjskich, jedno z największych na świecie, odwiedzane każdego roku przez miliony turystów.  Wśród zbiorów możemy zobaczyć słynny Kamień z Rosetty, wielkie zbiory sztuki egipskiej, asyryjskiej, rzymskiej. Fizyczne obejrzenie całej wystawy wymaga wielu, wielu godzin. 

 

2. Galleria degli Uffizi - https://www.virtualuffizi.com/map-%26-virtual-tour.html
 
Florencka ikona, obowiązkowy punkt odwiedzin dla każdego miłośnika sztuki dawnej.  Co możemy zobaczyć w tej słynnej galerii? Na ścianach królują dzieła takich mistrzów jak: Piero della Francesca, Sandro Boticelli, Leonardo da Vinci, Parmigianino czy Caravaggio. Najwięksi z największych. 

 

3. Musée d'Orsay - https://artsandculture.google.com/exhibit/from-station-to-the-renovated-musée-d-orsay/ARK7SK5T?hl=en

Paryskie muzeum dedykowane głównie sztuce impresjonistów i postimpresjonistów (poza obrazami znajdziemy tam meble, rzeźby, sztukę użytkową, fotografie). Urządzone w przepięknym, wybudowanym w 1900 roku budynku dawnego dworca kolejowego, Muzeum d’Orsay zaprasza do podziwiania dzieł takich artystów jak: Paul Cézanne, Edgar Degas, Auguste Renoir, Henri Toulouse-Lautrec czy Vincent van Gogh. 

 

4. Muzeum Pergamońskie w Berlinie - https://artsandculture.google.com/partner/pergamonmuseum-staatliche-museen-zu-berlin

Obiekt położony na berlińskiej Wyspie Muzeów (Museumsinsel) to część kompleksu składającego się z pięciu gmachów muzealnych. Wyspa wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a zbiory znajdujące się w Muzeum Pergamońskim to prawdziwe perły sztuki starożytnej. W trakcie wizyty online zobaczymy m.in. rekonstrukcję Bramy Isztar z Babilonu i monumentalnego Ołtarza Pergamońskiego, poświęconego Zeusowi i Atenie. 

 

5. W Polscehttps://kulturadostepna.pl/on-line/wirtualne-muzea

Miłośnikom polskich zabytków i muzeów, jak również architektury sakralnej, polecamy listę przygotowaną przez portal Kultura Dostępna. Znajdziecie tam między innymi wirtualną wycieczkę po Zamku Królewskim w Warszawie, Cmentarzu Żydowskim we Wrocławiu, zamku w Kórniku i wielu zabytkowych kościołach.
 

6. Pałac Dożów w Wenecji - https://artsandculture.google.com/partner/palazzo-ducale

Nie musimy stać w gigantycznej kolejce, by zdobyć bilety do najważniejszego, obok bazyliki św. Marka, zabytku Wenecji. Pałac Dożów to kolejny obiekt, który odwiedzimy dzięki portalowi Arts&Culture. 

 

7. J. Paul Getty Museum, Los Angeleswww.artsandculture.google.com/partner/the-j-paul-getty-museum
 
Muzeum ufundowane przez amerykańskiego miliardera J. Paula Getty’ego, posiada bogatą kolekcję sztuki starożytnej (zbiory antyków greckich, rzymskich i etruskich) oraz nowożytnej, europejskiej (van Gogh, Masaccio, Veronese, Rembrandt, Gaugin). Muzeum udostępnia także zbiory cyfrowe, wśród nich średniowieczne manuskrypty, cyfrowe reprodukcje obrazów, czy fotografie: https://search.getty.edu/gateway/search?q=&cat=highlight&f=%22Open+Content+Images%22&rows=10&srt=a&dir=s&pg=1  

 

8. Muzeum Prado w Madryciehttps://www.museodelprado.es/mi-prado/recorridos-recomendados
 
Kolejna muzealna ikona, najsłynniejsze muzeum Hiszpanii, posiadające w swojej kolekcji zbiory sztuki hiszpańskiej, niderlandzkiej, francuskiej czy włoskiej, w tym wiele słynnych arcydzieł namalowanych przez wielkich mistrzów, takich jak: Velázquez, Goya, El Greco, Hans Memling, Rubens i Tycjan. 
 
Muzeum przygotowało kilka wersji zwiedzania online, w zależności od czasu, którym dysponujemy i tematyki, która najbardziej nas interesuje.

 

9. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźniehttp://muzeumgniezno.pl/pl/wirtualne-spacery
 
To dość mało znane muzeum zaciekawia swoją interaktywną ekspozycją na temat wczesnośredniowiecznej historii naszego kraju. Nie ma tam miejsca na nudne, zakurzone gablotki i tabliczki przeładowane treścią. Z pewnością zainteresuje osoby, które nie należą do największych pasjonatów historii. 

 

10. Zamek w Malborku - https://muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl/html5/index.php?id=34844#69117/242
 
Największa w pełni zachowana warownia średniowieczna, słynny zamek krzyżaków w Malborku również otworzył się wirtualnie. Możemy obejrzeć jego wnętrza, z przepięknym refektarzem, widok z wieży czy dziedziniec zamku. 

 

11. Rijksmuseum w Amsterdamiehttps://artsandculture.google.com/partner/rijksmuseum
 
Gdy odwiedzałam to muzeum jako studentka, wydatek prawie 20 euro na bilet wstępu stanowił dość spore obciążenie dla mojego budżetu. Po wizycie nie żałowałam ani centa. Wspaniałość tego miejsca piorunuje, każdy miłośnik sztuki powinien się tam pojawić. Całe szczęście, również Rijksmuseum zaprasza na wizytę online, za pośrednictwem portalu Arts&Culture.

 

12.  Zamki nad Loarąhttps://artsandculture.google.com/project/loire-castles
 
Dzięki portalowi Google Arts&Culture można odwiedzić również francuskie zamki nad Loarą, m.in. Angers (https://artsandculture.google.com/partner/château-d-angers), Chinon https://artsandculture.google.com/exhibit/the-royal-fortress-of-chinon-in-5-vips/3wIifQ6hVZ8PIw) czy Chambord (https://artsandculture.google.com/partner/domaine-national-de-chambord).

 

13.  Guggenheim Museum, Nowy Jorkhttps://www.guggenheim.org/collection-online
 
Jedno z najsłynniejszych na świecie zbiorów sztuki nowoczesnej, umiejscowione na Manhattanie, w ikonicznym budynku zaprojektowanym przez Frank Lloyd Wrighta, udostępnia część  swoich zbiorów w Internecie. 
 
Uwaga, w muzeum można wykupić także zwiedzanie online z przewodnikiem: https://www.guggenheim.org/event/virtual-guided-tour

 

14.  Mniej znane - Mapa: https://www.e-muzeum.eu

Znudzeni najsłynniejszymi muzeami świata? Byliście już wszędzie? Nie ma problemu, Internet pozwoli nam też na odwiedziny w mniej znanych, mniejszych polskich  muzeach: np. Muzeum Regionalnym w Opocznie albo Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. 
 
 
Wędrując po muzeach, po kilku, kilkunastu godzinach zwiedzania, niejednokrotnie omijamy ważne zabytki lub bardzo pobieżnie im się przyglądamy. Dzięki wirtualnym wycieczkom, możemy łatwiej skupić uwagę, dokładnie zagłębić się w opisy zabytków i poświęcić im tyle czasu, ile pragniemy. Możemy wyjść, gdy poczujemy zmęczenie i wrócić, gdy najdzie nas na to ochota. Bilety wstępu przecież nie obowiązują. Strona muzeum nie podaje szczegółów o obrazie, który nas zainteresował? A może zafascynował nas detal architektoniczny i chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej o zdobnictwie renesansowym? Na pomoc przyjdzie nam Google albo książka leżąca na półce w pokoju. Paradoksalnie, muzealna wizyta online może nauczyć nas o sztuce więcej niż fizyczna obecność w muzeum. Polecamy nie tylko na trudne czasy pandemii – to wciąga. 
 

 

mgr Katarzyna Ścierańska

z wykształcenia historyczka, pracuje w Sekcji szkoleń i promocji Uniwerstetu Otwartego UW