Wiosenno-letni survival - część II

czwartek 04 czerwca 2020

Jak zaaranżować ogród na balkonie?

 

Jeśli tylko dysponujemy balkonem możemy stworzyć na nim przyjemne miejsce do wypoczynku wśród zieleni.

Czynnikiem, który będzie determinował wybór roślin jest nasłonecznienie balkonu. Na balkonach bardzo nasłonecznionych utrzymanie w dobrej formie roślin może być trudne, zwłaszcza jeśli planujemy letnie dłuższe wyjazdy. Optymalne – jak zwykle – są balkony ze średnim nasłonecznieniem – czyli skierowane na wschód, na zachód lub zacieniane przez drzewa. 

W uprawie roślin balkonowych musimy szczególnie zwracać uwagę aby wybrać pojemniki na tyle duże, aby w ciągu sezonu wegetacyjnego posadzone rośliny swobodnie się rozrosły. W zależności od powierzchni balkonu warto rozważyć zamontowanie doniczek/skrzynek wiszących na balustradzie, dużych stojących pojemników lub mniejszych skrzynek na parapecie.

Pojemniki wypełniamy co roku świeżą ziemią (podłoże przeznaczone do roślin balkonowych lub uniwersalne, doskonale sprawdzi się – z domieszką wolnodziałających nawozów). Po posadzeniu roślin musimy pilnować regularnego podlewania – w upalne dni – nawet codziennie! I nawożenia – nawozem przeznaczonym do roślin kwitnących. Biorąc pod uwagę, że przymrozki pojawiają się bardzo późno – posadzone rośliny mogą zdobić nasz zaokienny ogródek nawet do grudnia!

Wybór roślin:

Kwitnące na balkony słoneczne: pelargonie rabatowe i angielskie, pelargonie bluszczolistne, surfinie i petunie, uczep, smagliczka, nasturcja, koleus
Kwitnące na balkony w cieniu: begonia, niecierpek
Pnące: wilec, kobea, groszek pachnący
Wieloletnie: winobluszcz, miniaturowe wierzby i klony palmowe, niewielkie iglaki, trawy ozdobne

dr Magdalena Sobolewska-Bereza

biolog, wykładowczyni Uniwersytetu Otwartego UW