Wykład online

poniedziałek 14 listopada 2022

Z przyjemnością zapraszamy na jedenasty wykład online z cyklu „Rok Botaniki - z botaniką przez cały rok!”

 

21 listopada (poniedziałek) 2022 roku o godz. 18:00 odbyła się prelekcja pt.: „Od komórki do rośliny”, którą wygłosi prof. dr hab. inż. Janusz Zimny z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Radzikowie.

 

 

Biolodzy zawsze marzyli o możliwości zregenerowania całego organizmu z pojedynczej komórki. Ogłoszona w dziewiętnastym wieku teoria totipotencji zmaterializowała się w wieku dwudziestym. Jej autorzy postulowali, że każda komórka zawiera w sobie informację niezbędną do zregenerowania całego organizmu, z którego komórka ta pochodzi. Tego właśnie zjawiska regeneracji roślin z pojedynczych komórek, dotyczyć będzie ten wykład.

 

Ponadto podczas wykładu było można dowiedzieć się o:

  • Komórkowej budowie organizmów żywych wraz z zawartą w komórkach informacją genetyczną. 
  •  Czy można zmienić wyznaczoną funkcję komórek? 
  •  Przeprogramowaniu szlaku rozwojowego komórek pyłku. 
  •  Czy pojedyńcza, niezapłodniona komórka może dać początek normalnej roślinie.  
  • Zastosowaniu produktów biotechnologii w ulepszaniu odmian roślin, z których wytwarzana jest żywność.

 

 

Wśród zainteresowań naukowych Prelegenta jest zmiana szlaku rozwojowego komórek, z których w naturze powstają ziarna pyłku. Regeneracja roślin z tych komórek i wykorzystanie linii homozygotycznych zbóż w nowoczesnej hodowli roślin. Nowe techniki hodowlane (New Breeding Technics), ich potencjał w zakresie zrównoważonego rolnictwa.

 

 

 

 

 

 

LINK DO NAGRANIA: https://youtu.be/Z7Aukypz1xc

 

 

 

 

 

Cykl wykładów „Rok Botaniki - z botaniką przez cały rok!” współorganizują:

 

 

🔹 Polskie Towarzystwo Botaniczne

Powstałe w 1922 roku Polskie Towarzystwo Botaniczne zrzesza naukowców zajmujących się roślinami, grzybami, porostami oraz glonami, z których tylko część jest zaliczana do królestwa roślin. W ramach obchodów stulecia naszego stowarzyszenia planujemy m.in. wydarzenia przeznaczone dla szerokiej publiczności, takie jak wystawy uliczne i webinaria (szczegóły na stronie https://pbsociety.org.pl/).    

 

 

🔹 Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego

 

Uniwersytet Otwarty UW, organizator wykładu, zaprasza do zapoznania się z ofertą kursów online i stacjonarnych: https://www.uo.uw.edu.pl/kursy. W ofercie UOUW znajdują się obecnie kursy ze wszystkich dziedzin wiedzy - od humanistyki i nauk społecznych, przez języki obce po nauki przyrodnicze i ścisłe.