Wykład online

poniedziałek 05 września 2022

Z przyjemnością zapraszamy na dziewiąty wykład online z cyklu „Rok Botaniki - z botaniką przez cały rok!”

 

19 września (poniedziałek) 2022 roku odbyła się prelekcja pt. „Sto roślin to jeszcze nie łąka, czyli dlaczego botanik powinien badać także zwierzęta”którą wygłosił prof. dr hab. Marcin Zych, Dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Rośliny to podstawowy składnik większości ekosystemów ziemskich. Dzięki procesowi fotosyntezy stanowią najważniejsze źródło energii i materii

w biocenozach lądowych. Jednak ich istnienie i zachowanie ich różnorodności gatunkowej, poza dostępnością światła, wody, CO2 i nutrientów, jest warunkowane także rozlicznymi powiązaniami ekologicznymi umożliwiającymi niezakłócone funkcjonowanie populacji roślinnych. W tym kontekście szczególnie ważne są manualistycznym relacje ze zwierzętami, takie jak zapylanie kwiatów, warunkujące ich reprodukcję.   

 

W wykładzie zostały przedstawione:
- istotność procesu zapylania przez zwierzęta (zoogamii) dla skutecznego rozmnażania roślin oraz gospodarki ludzkiej

- różnorodność zwierząt przenoszących pyłek roślin kwiatowych
- struktura i dynamika relacji roślina-zapylacz na poziomie ekosystemu (sieci ekologiczne)
- stabilność i przyszłość tych relacji w Antropocenie.

 

 

 

 

LINK DO NAGRANIAhttps://youtu.be/Du0zRW8Qepc

 

 

Cykl wykładów „Rok Botaniki - z botaniką przez cały rok!” współorganizują:

 

 

🔹 Polskie Towarzystwo Botaniczne

Powstałe w 1922 roku Polskie Towarzystwo Botaniczne zrzesza naukowców zajmujących się roślinami, grzybami, porostami oraz glonami, z których tylko część jest zaliczana do królestwa roślin. W ramach obchodów stulecia naszego stowarzyszenia planujemy m.in. wydarzenia przeznaczone dla szerokiej publiczności, takie jak wystawy uliczne i webinaria (szczegóły na stronie: https://pbsociety.org.pl/).    

 

 

🔹 Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego

 

Uniwersytet Otwarty UW, organizator wykładu, zaprasza do zapoznania się z ofertą kursów online i stacjonarnych: https://www.uo.uw.edu.pl/kursy.

W ofercie UOUW znajdują się obecnie kursy ze wszystkich dziedzin wiedzy - od humanistyki i nauk społecznych, przez języki obce po nauki przyrodnicze i ścisłe.