Wykład online

poniedziałek 11 lipca 2022

Z przyjemnością zapraszamy na siódmy wykład online z cyklu „Rok Botaniki - z botaniką przez cały rok!”

 

18 lipca (poniedziałek) 2022 roku odbyła się prelekcja pt. Jak i o czym „rozmawiają” komórki roślinne?, którą wygłosiła prof. dr hab. Ewa Kurczyńska z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

Komórki organizmów wielkokomórkowych, w tym roślin, muszą w jakiś sposób komunikować się ze sobą. Taka wymiana informacji między poszczególnymi komórkami budującymi organizm roślinny jest konieczna dla ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. 

 

Podczas wykładu zostały omówione:

  • nie tylko mechanizmy pozwalające komórkom roślinnym „rozmawiać” ze sobą, ale także czynniki kontrolujące taką „rozmowę”,
  • drogi wymiany informacji – poprzez błonę komórkową oraz plazmodesmy,
  • cząsteczki sygnalne wymieniane między komórkami roślinnymi wraz z ich rolą, nie tylko w regulacji normalnego wzrostu rośliny, ale także                  w związku z reakcją roślin na zmiany środowiska zewnętrznego.

 

Zainteresowania naukowe Prelegentki koncentrują się wokół problemów związanych z regulacją procesów różnicowania komórek roślinnych. Poszukuje ona odpowiedzi na pytania jaki jest udział ściany komórkowej oraz komunikacji symplastowej w tych procesach. Prowadzi również badania nad wpływem czynników środowiskowych, w tym nanocząstek, na procesy różnicowania komórek. W swoich badaniach wykorzystuje metody immunohistochemiczne, mikroskopię konfokalną oraz transmisyjną mikroskopię elektronową. 

 

 

LINK DO NAGRANIAhttp://youtu.be/mQb5GitvuRc 

 

 

 

 

Cykl wykładów Rok Botaniki - z botaniką przez cały rok!” współorganizują:

 

 

🔹 Polskie Towarzystwo Botaniczne

Powstałe w 1922 roku Polskie Towarzystwo Botaniczne zrzesza naukowców zajmujących się roślinami, grzybami, porostami oraz glonami, z których tylko część jest zaliczana do królestwa roślin. W ramach obchodów stulecia naszego stowarzyszenia planujemy m.in. wydarzenia przeznaczone dla szerokiej publiczności, takie jak wystawy uliczne i webinaria (szczegóły na stronie https://pbsociety.org.pl/).    

 

 

🔹 Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego

 

Uniwersytet Otwarty UW, organizator wykładu, zaprasza do zapoznania się z ofertą kursów online i stacjonarnych: https://www.uo.uw.edu.pl/kursy. W ofercie UOUW znajdują się obecnie kursy ze wszystkich dziedzin wiedzy - od humanistyki i nauk społecznych, przez języki obce po nauki przyrodnicze i ścisłe.