Wykład online

piątek 07 października 2022

Z przyjemnością zapraszamy na dziesiąty wykład online z cyklu „Rok Botaniki - z botaniką przez cały rok!”

 

17 października (poniedziałek) 2022 roku o godz. 18:00 odbyła się prelekcja pt. "Co żyje, rośnie i zakwita na odpadach poprzemysłowych?", którą wygłosił prof. dr hab. Adam Rostański z Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska z Wydziału Nauk Przyrodniczych z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

 

Jednym z uciążliwych przejawów degradacji środowiska jest składowanie odpadów o znacznej toksyczności, np. po eksploatacji i przetwarzaniu rud cynkowo-ołowiowych, które powodują trwałe zanieczyszczenie gleby przez metale ciężkie. Pomimo bardzo trudnych warunków życiowych tych siedlisk niejednokrotnie rozwija się tu spontanicznie bogata i specyficzna szata roślinna obfitująca w rzadkie i interesujące gatunki roślin.

 

Jak więc należy postępować z takimi „pamiątkami” ery wielkiego przemysłu? – spróbowaliśmy odpowiedzieć w tym wykładzie.

 

Podczas wykładu zostały przedstawione:

- charakterystyka siedlisk odpadów poprzemysłowych i kierunki ich badań 

- zróżnicowanie szaty roślinnej wybranych obiektów poprzemysłowych, szczególnie uciążliwych dla środowiska

- osobliwości flory siedlisk odpadów poprzemysłowych

- badania i działania pro-przyrodnicze na terenach poprzemysłowych i co z nich wynika?

 

 

 

  Wśród zainteresowań naukowych Prelegenta znajdują się biologia, ekologia, taksonomia roślin, florystyka, chorologia i filogeografia roślin;

wpływ antropopresji na przemiany szaty roślinnej, synantropizacja, procesy mikroewolucyjne u roślin pod wpływem działalności człowieka, flora roślin naczyniowych siedlisk poprzemysłowych (odpady pogórnicze, toksyczne odpady metaliczne); zastosowanie metod fitoindykacji w monitoringu środowiska, ochrona zasobów przyrody.

 

 

 

LINK DO NAGRANIA: https://youtu.be/auUe1C5peOs

 

 

 

Dla tych z Państwa, którzy nie będą mogli uczestniczyć w transmisji, w późniejszym terminie udostępnimy nagranie z wykładu na naszym kanale w serwisie YouTube

 

Transmisja wykładu zostanie zrealizowana za pośrednictwem serwisu YouTube, a informacje o niej będą udostępnione na stronie internetowej UOUW oraz na portalu Facebook.

 

 

Cykl wykładów „Rok Botaniki - z botaniką przez cały rok!” współorganizują:

 

 

🔹 Polskie Towarzystwo Botaniczne

Powstałe w 1922 roku Polskie Towarzystwo Botaniczne zrzesza naukowców zajmujących się roślinami, grzybami, porostami oraz glonami, z których tylko część jest zaliczana do królestwa roślin. W ramach obchodów stulecia naszego stowarzyszenia planujemy m.in. wydarzenia przeznaczone dla szerokiej publiczności, takie jak wystawy uliczne i webinaria (szczegóły na stronie https://pbsociety.org.pl/).    

 

 

🔹 Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego

 

Uniwersytet Otwarty UW, organizator wykładu, zaprasza do zapoznania się z ofertą kursów online i stacjonarnych: https://www.uo.uw.edu.pl/kursy. W ofercie UOUW znajdują się obecnie kursy ze wszystkich dziedzin wiedzy - od humanistyki i nauk społecznych, przez języki obce po nauki przyrodnicze i ścisłe.