Wykład online

piątek 29 lipca 2022

Zapraszamy na ósmy wykład online z cyklu „Rok Botaniki - z botaniką przez cały rok!”

 

8 sierpnia (poniedziałek) 2022 roku o godz. 18:00 odbyła się prelekcja: Mirra, paluszki Matki Boskiej i jabłuszka Pana Jezusa: rośliny święcone w dniu Matki Boskiej Zielnej i w Oktawę Bożego Ciałaktórą wygłosił dr hab. Łukasz Łuczaj z Uniwersytetu Rzeszowskiego. 

 

Łukasz Łuczaj opowiedział o swojej akcji fotografowania i archiwizowania zdjęć święconych bukietów na terenie całej Polski, którą prowadził w latach 2008-2021. Prelegent mówił o bogactwie, znaczeniu i symbolice niezwykłych roślin, od wieków przynoszonych do kościołów i wieszanych na honorowych miejscach w domach. Nakreślił też historię zwyczajów święcenia roślin i  związków święcenia z lecznictwem ludowym.

 

Łukasz Łuczaj jest etnobotanikiem i ekologiem roślin. Dokumentuje wiedzę tradycyjną dotycząca dzikich roślin jadalnych. Promuje tworzenie ogrodów z rodzimych gatunków roślin. Prowadził badania terenowe m.in. w Chinach, Laosie, Gruzji i na Bałkanach. Autor książek o przyrodzie, programów telewizyjnych, prowadzi blogi i wideoblogi (YouTube) o roślinach.

 

LINK DO NAGRANIA: https://youtu.be/73f-WO4hI_M

 

 

Cykl wykładów Rok Botaniki - z botaniką przez cały rok!” współorganizują:

 

🔹 Polskie Towarzystwo Botaniczne

Powstałe w 1922 roku Polskie Towarzystwo Botaniczne zrzesza naukowców zajmujących się roślinami, grzybami, porostami oraz glonami, z których tylko część jest zaliczana do królestwa roślin. W ramach obchodów stulecia naszego stowarzyszenia planujemy m.in. wydarzenia przeznaczone dla szerokiej publiczności, takie jak wystawy uliczne i webinaria (szczegóły na stronie https://pbsociety.org.pl/).    

 

🔹 Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego

Uniwersytet Otwarty UW, organizator wykładu, zaprasza do zapoznania się z ofertą kursów online i stacjonarnych: https://www.uo.uw.edu.pl/kursy. W ofercie UOUW znajdują się obecnie kursy ze wszystkich dziedzin wiedzy - od humanistyki i nauk społecznych, przez języki obce po nauki przyrodnicze i ścisłe.