Kursy online: dobre praktyki

środa 29 kwietnia 2020

Zalecenia i dobre praktyki kursów internetowych Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego (UOUW)

Niniejszy dokument określa zalecenia i dobre praktyki, które mają na celu wsparcie Wykładowców i Słuchaczy podczas zajęć online UOUW.

Ogólne:

1. Wykładowcy prowadzący kursy online UOUW oraz Słuchacze UOUW biorący udział w tych kursach zobowiązani są do przestrzegania zasad ​netykiety​.

2. Na czas kursu Słuchacze i Wykładowcy zapewniają sobie, we własnym zakresie:

1. dostęp do laptopa/komputera,

2. dostęp do stabilnego Internetu (najlepiej stałego łącza),

3. sprawny mikrofon i kamerkę internetową jeśli forma kursu tego

wymaga,

4. w miarę ciche pomieszczenie oraz neutralne otoczenie.

3. Słuchacze i Wykładowcy samodzielnie odpowiadają za swoje bezpieczeństwo w sieci oraz utrzymywanie zaktualizowanego systemu i oprogramowania.

4. Biuro UOUW nie zapewnia wsparcia technicznego dla Słuchaczy (np. pomoc w instalowaniu platformy do nauczania zdalnego na komputerze).

5. Wszelkie nieprawidłowości należy zgłaszać do Biura UOUW mailowo lub telefonicznie (​biuro@uo.uw.edu.pl​, tel. 22 55 24 040).

6. UOUW nie ponosi odpowiedzialności za brak możliwości korzystania z narzędzia do wideokonferencji i/lub platformy edukacyjnej z przyczyn technicznych, niezależnych od UOUW.

7. Wykładowcy i Słuchacze zobowiązani są do przestrzegania przepisów prawa autorskiego. Wszelkie materiały i zasoby umieszczone na platformach edukacyjnych wykorzystywanych przez UOUW są chronione prawem autorskim. Rozpowszechnianie, powielanie i udostępnianie ich bez zgody autorów jest zabronione.

8. Niektóre narzędzia do wideokonferencji oferują możliwość dołączenia do spotkań za pomocą numeru telefonicznego. UOUW zaleca, aby nie korzystać z tej formy dołączania do zajęć, gdyż wiąże się to z dodatkowymi wysokimi kosztami za połączenie. Słuchacze mają zapewniony dostęp do zajęć poprzez udostępniony przez Wykładowcę nieodpłatny link lub dane spotkania (meeting ID/numer pokoju/numer spotkania/login). UOUW nie zwraca kosztów połączenia telefonicznego i Słuchacze robią to na własną odpowiedzialność.

Słuchacze:

1. Przed rozpoczęciem kursu Słuchacze zobowiązani są do zapoznania się z instrukcją wysłaną przez Biuro UOUW na adres mailowy lub poprzez Konto Słuchacza. Uniwersalne instrukcje do wybranych narzędzi są na bieżąco umieszczane na stronie​ ​dla Słuchaczy​.

2. Słuchacze UOUW nie mogą udostępniać linków i/lub haseł do zajęć lub swoich kont do logowania się do danej platformy (w zależności od rodzaju zajęć) innym użytkownikom ani korzystać z linków i/lub haseł oraz kont innych Słuchaczy.

3. Słuchacze logują się na platformę nauczania zdalnego swoim imieniem i nazwiskiem, aby umożliwić Wykładowcy sprawdzenie listy obecności, gdyż frekwencja podczas zajęć jest konieczna do uzyskania dyplomu uczestnictwa.

4. Słuchacze nie powinni wykorzystywać zajęć do przekazywania niewłaściwych treści, reklam, ogłoszeń i innych informacji niezwiązanych z procesem kształcenia.

5. Przystępując do zajęć Słuchacze wyrażają zgodę na podanie danych osobowych (imię, nazwisko, adres e-mail) Wykładowcom w celu właściwego przeprowadzenia zajęć i sprawdzenia listy obecności oraz udostępnianie wizerunku przez narzędzie zewnętrzne do wideokonferencji zgodnie z polityką prywatności tego narzędzia. Jest to równoznaczne z wyrażeniem zgody na to, by inni Słuchacze kursu mogli widzieć te dane.

6. Zabronione jest nagrywanie zajęć przez Słuchaczy i udostępnianie ich w Internecie.

Wykładowcy:

1. Wykładowcy zapewniają Słuchaczom dostęp do kursu online poprzez samodzielnie wybrane narzędzie do wideokonferencji i/lub platformę edukacyjną i przekazują instrukcje dostępu do danego narzędzia Słuchaczom poprzez Biuro UOUW lub Konto Słuchacza. Uniwersalne instrukcje do wybranych narzędzi są na bieżąco umieszczane na stronie​ dla Wykładowców.

2. Wykładowcy weryfikują osoby obecne na każdych zajęciach, ograniczając dostęp do zajęć niezapisanym osobom, a także utrzymując bezpieczeństwo swoich zajęć poprzez monitorowanie imion i nazwisk Słuchaczy oraz m.in. zamknięcie pokoju/spotkania, stosowanie haseł dostępu lub aktywowanie wirtualnej poczekalni.

3. Wykładowcy, po konsultacji ze Słuchaczami, zapewniają grupie kilkuminutową przerwę, aby poprawić komfort kursu.

4. W trakcie pierwszych zajęć Wykładowca omawia najważniejsze funkcje narzędzia do wideokonferencji oraz określa ramy czasowe kursu i przerwy między modułami swoich zajęć. Udostępnia również Słuchaczom swojego maila służbowego poprzez Biuro UOUW.

5. Wykładowcy zobowiązują się wykorzystywać uzyskane od Słuchaczy dane osobowe tylko i wyłącznie w celu przeprowadzenia zajęć. Po zakończeniu kursu Wykładowcy zobowiązani są bez zbędnej zwłoki usunąć uzyskane w ten sposób dane osobowe.