Wykład online

poniedziałek 10 stycznia 2022

Z przyjemnością przedstawiamy pierwszy wykład online z cyklu „Rok Botaniki - z botaniką przez cały rok!”

 

Uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2022 został ogłoszony Rokiem Botaniki. Z tej okazji Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Polskim Towarzystwem Botanicznym zaprasza na cykl 12 webinariów o tematyce przyrodniczej pt. „Rok Botaniki - z botaniką przez cały rok!"

 

Celem wykładów jest zaprezentowanie najciekawszych zagadnień naukowych związanych z szeroko rozumianą botaniką. Ogólnodostępne i bezpłatne spotkania on-line będą odbywać się raz w miesiącu, w ciągu całego 2022 roku.

 

 

24 stycznia (poniedziałek) 2022 roku o godz. 18:00

 odbyła się pierwsza prelekcja pt. Antarktyka – tam, gdzie pingwiny mówią „Dobranoc!”,

którą wygłosiła dr hab. Halina Galera z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Podczas wykładu można było:

  • przyjrzeć się krajobrazom Antarktyki, zachwycających swym surowym pięknem;
  • poznać tamtejszą tundrę, składającą się z porostów i mszaków oraz dwu rodzimych gatunków roślin kwiatowych;

obejrzeć, poznać zwyczaje i... usłyszeć odgłosy wydawane przez zwierzęta Antarktyki - pingwiny, uchatki, foki i słonie morskie. 

 

Prelegentka uczestniczyła w 39. Polskiej Wyprawie Antarktycznej na przełomie 2014 i 2015 roku. Przez pół roku mieszkała i pracowała w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego. 

 

 

LINK DO ZAPISU TRANSMISJI: https://youtu.be/re2_6niXvy4

 

 

Cykl wykładów „Rok Botaniki - z botaniką przez cały rok!” współorganizują:

 

  Polskie Towarzystwo Botaniczne

Powstałe w 1922 roku Polskie Towarzystwo Botaniczne zrzesza naukowców zajmujących się roślinami, grzybami, porostami oraz glonami, z których tylko część jest zaliczana do królestwa roślin. W ramach obchodów stulecia naszego stowarzyszenia planujemy m.in. wydarzenia przeznaczone dla szerokiej publiczności, takie jak wystawy uliczne i webinaria (szczegóły na stronie https://pbsociety.org.pl/).    

 

 Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego

Uniwersytet Otwarty UW, organizator wykładu, zaprasza do zapoznania się z ofertą kursów online i stacjonarnych: https://www.uo.uw.edu.pl/kursy. W ofercie UOUW znajdują się obecnie kursy ze wszystkich dziedzin wiedzy - od humanistyki i nauk społecznych, przez języki obce po nauki przyrodnicze i ścisłe.

 

 

Poniżej informacje o całym cyklu: