Wykład online

środa 09 lutego 2022

Z przyjemnością przedstawiamy drugi wykład online z cyklu „Rok Botaniki - z botaniką przez cały rok!”

 

21 lutego (poniedziałek) 2022 roku o godz. 18:00 

odbyła się prelekcja pt. „Alergeny w powietrzu i na talerzu – kiedy i dlaczego powinniśmy ich unikać?”,

którą wygłosiła dr hab. biol. Dorota Myszkowska z Zakładu Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz z Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

 

 

W związku z narastającym problemem występowania chorób alergicznych, Prelegentka przybliżyła problem reakcji krzyżowych, coraz częściej diagnozowany u osób z alergią wziewną i nietypowymi objawami po spożyciu wybranych pokarmów.

 

 

Podczas wykładu była możliwość dowiedzieć się:

  • co to jest pyłek roślin, dlaczego bywa on alergenny oraz które rośliny uczulają w naszym kraju,
  • na czym polega reaktywność krzyżowa i jakie są jej konsekwencje,
  • na jakie pokarmy mogą reagować osoby z alergią wziewną,
  • czy można przewidzieć efekt reakcji krzyżowej.

 

 

Działalność badawcza i zawodowa Prelegentki obejmuje diagnostykę laboratoryjną chorób alergicznych. Jej zainteresowania naukowe dotyczą różnych aspektów badań aerobiologicznych, głównie pomiarów alergennego pyłku roślin w powietrzu, zależności pomiędzy alergenami naturalnymi i zanieczyszczeniami antropogenicznymi powietrza oraz zjawisko alergii krzyżowej, pomiędzy alergenami pyłkowymi i pokarmowymi. 

 

 LINK DO ZAPISU TRANSMISJI: https://youtu.be/CvBLWV_jXRM

 

 

 

 

Cykl wykładów „Rok Botaniki - z botaniką przez cały rok!” współorganizują:

 

 Polskie Towarzystwo Botaniczne

Powstałe w 1922 roku Polskie Towarzystwo Botaniczne zrzesza naukowców zajmujących się roślinami, grzybami, porostami oraz glonami, z których tylko część jest zaliczana do królestwa roślin. W ramach obchodów stulecia naszego stowarzyszenia planujemy m.in. wydarzenia przeznaczone dla szerokiej publiczności, takie jak wystawy uliczne i webinaria (szczegóły na stronie https://pbsociety.org.pl/).    

 

 

 Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego

 

Uniwersytet Otwarty UW, organizator wykładu, zaprasza do zapoznania się z ofertą kursów online i stacjonarnych: https://www.uo.uw.edu.pl/kursy. W ofercie UOUW znajdują się obecnie kursy ze wszystkich dziedzin wiedzy - od humanistyki i nauk społecznych, przez języki obce po nauki przyrodnicze i ścisłe.