Wykład online

poniedziałek 14 marca 2022

Z przyjemnością zapraszamy na trzeci wykład online z cyklu „Rok Botaniki - z botaniką przez cały rok!”

 

21 marca (poniedziałek) 2022 roku o godz. 18:00 odbyła się prelekcja pt. „Raj na dachu świata – badania flory i roślinności w Środkowej Azji”, którą wygłosił prof. dr hab. Arkadiusz Nowak, były wojewódzki konserwator przyrody w Opolu, obecnie dyrektor PAN Ogrodu Botanicznego - Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie.

 

 

Podczas wykładu była możliwość dowiedzieć się o:

  • wybitnie bogatej florze Pamiro-Ałaju,
  • endemizmie, który sięga 35%,
  • nowych zbiorowiskach roślinnych, w tym lasach galeriowych, szibljaku, pseudostepach, półpustyniach wysokogórskich i subtropikalnych, o laskach jałowcowych i półsawannach,
  • nowych klasach roślinności (Pistacietea i Ephedretea),
  • nowych gatunkach ostnic,
  • niezwykle silnym gradiencie biogeograficznym i podziale na Azję Środkową i Centralną,
  • Leonie Barszczewskim - polskim przyrodniku w armii carskiej, wielkim odkrywcy Azji Środkowej.

Prelegent jest badaczem flory i roślinności Środkowej Azji. Redaktorem ilustrowanej flory Tadżykistanu i czerwonej księgi roślin województwa opolskiego. Autorem około 110 publikacji indeksowanych w WoS z zakresu: ekologii roślinności, botaniki konserwatorskiej, fitosocjologii, ekologii molekularnej i taksonomii.

 

 

LINK DO NAGRANIA: https://https://youtu.be/RBvNU0-gWWI

 

 

 

Cykl wykładów „Rok Botaniki - z botaniką przez cały rok!” współorganizują:

 

 

🔹 Polskie Towarzystwo Botaniczne

Powstałe w 1922 roku Polskie Towarzystwo Botaniczne zrzesza naukowców zajmujących się roślinami, grzybami, porostami oraz glonami, z których tylko część jest zaliczana do królestwa roślin. W ramach obchodów stulecia naszego stowarzyszenia planujemy m.in. wydarzenia przeznaczone dla szerokiej publiczności, takie jak wystawy uliczne i webinaria (szczegóły na stronie https://pbsociety.org.pl/).    

 

 

🔹 Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego

 

Uniwersytet Otwarty UW, organizator wykładu, zaprasza do zapoznania się z ofertą kursów online i stacjonarnych: https://www.uo.uw.edu.pl/kursy. W ofercie UOUW znajdują się obecnie kursy ze wszystkich dziedzin wiedzy - od humanistyki i nauk społecznych, przez języki obce po nauki przyrodnicze i ścisłe.