dr Ewa Kalinowska

Centrum Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych i Edukacji Europejskiej UW

dr Ewa Kalinowska – ukończyła studia romanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim; stopień doktorski uzyskała na Uniwersytecie Łódzkim.

Od 1996 roku pracuje na UW, w Uniwersyteckim Kolegium Kształcenia Nauczycieli Języka Francuskiego - prowadzi zajęcia z literatury, kultury i historii Francji i frankofonii oraz praktycznej nauki języka francuskiego, seminarium dyplomowego (ponad 80 wypromowanych licencjatów). Bierze udział w kongresach, konferencjach i sesjach naukowych w Polsce (min. Warszawa, Kraków, Łódź, Opole, Poznań, Wrocław) i za granicą (min. Paryż, Dijon, Porto, Praga, Budapeszt, Québec, Atlanta, Durban).

Opublikowała kilkadziesiąt artykułów, podręczników i innego rodzaju opracowań poświęconych literaturze francuskiej i francuskojęzycznej oraz dydaktyce języka francuskiego jako obcego.

Zaiteresowania naukowe koncentrują się wokół literatur francuskiego obszaru językowego, przede wszystkim krajów Afryki subsaharyjskiej oraz wysp Oceanu Indyjskiego oraz zagadnień związanych z literaturą i kulturą w nauczaniu/uczeniu się języków obcych.

Zainteresowania własne:

  • literatura (bez ograniczeń geograficznych, kulturowych, rodzajowych),
  • historia Paryża i zwiedzanie Paryża (realne, książkowe i wirtualne),
  • wina francuskie,
  • twórczość muzyków afrykańskich (Salif Keita, Tiken Jah Fakoly, Didier Awadi).

 

Kursy prowadzone w obecnym semestrze

A to wino właśnie! – opowieści o winach francuskich, polskich i innych

Opis kursu

Burgundy, bordeaux i spółka – przewodnik po winnicach i winach Francji

Opis kursu

Francja kulturalna i kulinarna

Opis kursu