dr hab. Ewa Kalinowska

Wydział Lingwistyki Stosowanej

Studiowała romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Doktoryzowała się wiele lat po magisterium, na Uniwersytcie Łódzkim. Zdobycie stopnia w nie całkiem młodym wieku nauczyło ją zdrowego dystansu do kwestii formalnych i administracyjnych.  

W latach 2007–2013 była Kierownikiem UKKNJF, sprawowała też wiele innych funkcji administracyjnych na UW, po czym zwolniła miejsce dla następców. Obecnie jest Pracownikiem Instytutu Lingwistyki Stosowanej. 

Jest autorką kilkudziesięciu publikacji poświęconych literaturze francuskojęzycznej oraz dydaktyce języka francuskiego jako obcego. Brała również udział w kilkudziesięciu międzynarodowych i krajowych konferencjach, kongresach i seminariach.

Od kilku lat uczyniła zdecydowany zwrot ku literaturom krajów Afryki subsaharyjskiej oraz wysp Oceanu Indyjskiego. Wydała monografię poświęconą afrykańskiej francuskojęzycznej literaturze zaangażowanej.

Czas poświęca swoim prawdziwym pasjom – literaturze (bez ograniczeń geograficznych, kulturowych, czy też rodzajowych); Afryce subsaharyjskiej (literacko i podczas podróży); zwiedzaniu Paryża (w realu, książkowo i wirtualnie). Od kilku lat zgłębia wiedzę o winie i winorośli, nie tylko studiując i degustując, lecz również dzięki własnoręcznej pracy w jednej z małopolskich winnic.

Znalazła się w gronie najlepszych Wykładowców za rok akademicki 2020/2021, nagrodzonych na podstawie ankiet ewaluacyjnych Słuchaczy.

Kursy prowadzone w obecnym semestrze

A to wino właśnie! – opowieści o winach francuskich, polskich i innych – kurs online

Opis kursu

Paryż osobliwy – poza zwykłymi trasami turystycznymi – kurs online

Opis kursu