dr Wojciech Lewandowski

Wydział Geografii i Studiów Regionalnych

Wojciech Lewandowski, dr geografii (geoekolog), przez 44 lata związany z Wydziałem Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie zatrudniony w Instytucie Ochrony Środowiska SGGW ( Katedra Architektury  Krajobrazu), Alpinista ( członek honorowy PZA) i podróżnik ( zwiedził ponad 60 krajów), uczestnik wielu ekspedycji alpinistycznych i naukowych w góry świata. m.in. Spitsbergen, Alpy, Kaukaz, Hindukusz, Himalaje, Karakorum, Pamir, Ałtaj, Ural, Atlas, Andy, Kordyliery, , Góry Alaski i sporą liczbę gór i „pagórów” europejskich. 

Wszedł m.in. na 20 sześciotysięczników w Andach, Hindukuszu i Himalajach i siedmiotysięczny Mustagh Ata w Pamirze. 

Ostatnimi laty najbardziej związany jest z Ameryką Południową, gdzie z własnej i nieprzymuszonej woli przemierzył już wszystkie kraje andyjskie i wiele państw Ameryki Środkowej. Wraca jednak zawsze w ukochane Tatry, od których wszystko się zaczęło. 

Autor i współautor licznych książek i artykułów o tematyce geograficznej, alpinistycznej i ekologicznej, autor programów radiowych, telewizyjnych, współpracownik wielu czasopism górskich i geograficznych. 

Pomysłodawca projektu „Wyżej niż kondory 70 lat później …” (który zwyciężył w konkursie Travelery 2006 magazynu National Geographic Polska w kategorii „Bilet na przyszłość”), „Polskie Andy” (wyprawa w Andy nominowana w konkursie Travelery NG 2011 w kategorii wyprawa roku), współpomysłodawca akcji „Korona Gór Polski” i pomysłodawca akcji „Łacińska Korona”. 

Kursy prowadzone w obecnym semestrze

Kontynent kontrastów – poznajmy Amerykę Południową! – kurs online

Opis kursu