Uważność w przyrodzie – nature journaling – kurs stacjonarny
HR/10472
Rekreacja i Hobby
Kurs realizowany w formie stacjonarnej.
Kurs oferuje zdobycie umiejętności prowadzenia dziennika przyrodniczego (nature journaling). Skierowany jest do wszystkich zainteresowanych Słuchaczy. Nie jest wymagana wiedza przyrodnicza ani zdolności plastyczne.
Nature journaling to aktywność polegająca na uważnym obserwowaniu przyrody i zapisywaniu swoich spostrzeżeń w formie notatek, rysunków, szkiców i akwareli.
Dlaczego warto? Nature journaling pozwala na pogłębienie wiedzy przyrodniczej, rozwija kreatywność, doskonali spostrzegawczość, umiejętność obserwacji, a poprzez zadawanie pytań pobudza ciekawość. Oferuje możliwość przebywania w otoczeniu przyrody. Jest formą relaksu, wyciszenia i odprężenia oraz pozwala zachwycać się pięknem przyrody, co pomaga kształtować postawę odpowiedzialności za przyrodę i motywuje do jej ochrony.
Kurs realizowany w formie stacjonarnej, w parku lub w sali. Podczas kursu Słuchacze dowiedzą się, jak prowadzić dziennik przyrodniczy, z jakich przyborów i materiałów korzystać oraz jakie elementy i treści powinny znaleźć się w zapisywanych obserwacjach. Słuchacze będą mieli okazję prowadzić i zapisywać obserwacje przyrodnicze realizując różnorodne zadania i aktywności, doskonaląc swój warsztat uważnego obserwatora. Słuchacze będą zachęcani do dyskusji i wyrażania swoich refleksji na temat wykonywanych zadań.
Przed kursem należy zaopatrzyć się w:
- blok rysunkowy A4,
- linijkę,
- ołówek i gumkę do ścierania,
- czarny cienkopis permanentny, grubość 0.1 lub 0.05 mm.
Grupa ze zmniejszonym limitem.
Cel ogólny:
nabycie teoretycznych podstaw oraz praktycznej umiejętności prowadzenia dziennika przyrodniczego (nature journaling), opartego na zapisywaniu obserwacji przyrodniczych w formie notatek, rysunków, szkiców i akwareli.
Cele szczegółowe:
- zapoznanie z ideą nature journalingu, przyborami potrzebnymi do prowadzenia dziennika przyrodniczego oraz elementami i treściami, które powinny znaleźć się w zapisywanych obserwacjach,
- poznanie aktywności i zadań, które można wykorzystywać w ramach prowadzenia dziennika przyrodniczego,
- poznanie aplikacji służących do identyfikacji organizmów napotkanych podczas spaceru przyrodniczego,
- rozbudzenie wrażliwości na piękno przyrody, potrzeby przebywania w otoczeniu przyrody, jej poznawania i ochrony,
- zainspirowanie do prowadzenia własnego dziennika przyrodniczego jako formy relaksu, ćwiczenia uważności i lepszego poznania przyrody.
Korzyści dla słuchacza:
Słuchacz:
- rozumie, czym jest nature journaling i wie, jak prowadzić dziennik przyrodniczy,
- potrafi przeprowadzić i zapisać obserwacje przyrodnicze w terenie/pomieszczeniu, wykorzystując różnorodne zadania i aktywności oraz aplikacje służące do identyfikacji organizmów,
- rozumie potrzebę wprowadzenia aktywności nature journaling do swojego życia jako formę relaksu, ćwiczenia uważności i lepszego poznania przyrody,
- rozbudza w sobie wrażliwość na piękno przyrody, rozumie potrzebę przebywania w otoczeniu przyrody, jej poznawania i ochrony,
- rozwija kreatywność oraz współpracę i komunikację w grupie.
Metody pracy:
- praca indywidualna, w parach, w grupach,
- obserwacje terenowe,
- pomiary w terenie,
- szkice i akwarele,
- dyskusja.
Metody weryfikacji efektów kształcenia:
wykonywanie zadań przewidzianych w trakcie zajęć.
Egzamin dla chętnych Słuchaczy składający się z:
- przygotowanie zapisu obserwacji przyrodniczej na wybrany temat, zgodnie z wiedzą zdobytą podczas kursu,
- osobista refleksja (w formie pisemnej), dotycząca prowadzenia dziennika obserwacji przyrodniczej.