Język nowogrecki w dziesięciu prostych piosenkach (poziom A1) – kurs online
Kurs realizowany w formie zdalnej na platformie ZOOM.
Kurs prowadzony w języku polskim i częściowo nowogreckim na poziomie A1.
Ukończenie przez Słuchaczy elementarnego kursu języka nowogreckiego A1 będzie bardzo mile widziane – kurs nie jest przeznaczony dla osób rozpoczynających naukę języka nowogreckiego „od zera".
Nowogrecy są narodem bardzo muzykalnym: uwielbiają muzykę (głównie grecką), często posiadają umiejętność grania na instrumencie i śpiewania. Lubią też tańczyć. Instrumenty, na których grywają, są często odmienne od tych, które są popularne w muzyce europejskiej. W wielu odmianach tej muzyki inne są też rytmy czy techniki śpiewu. Na dodatek często w swoich piosenkach Grecy harmonijne łączą tradycje wschodnie i zachodnie. Dlatego świat greckiej muzyki jest tak fascynujący: nie do końca obcy, ale i tak różny od naszych przyzwyczajeń. Z drugiej strony jest łatwo dostępny, a przy znajomości kilku najważniejszych faktów i „metod" odsłuchu greckiej muzyki można łatwo zastać jej fanami.
Ponadto słowa są ważne: Grecy nie stronią o umuzycznienia poezji, nawet w muzyce stricte popularnej. Ich teksty bywają śmieszne, głębokie, wzruszające, rzadko banalne.
Dlatego wybieram korzystać z takich rodzajów tekstów – autentycznych, żywych, dobrze znanych, niosących w sobie zwroty i metafory, które rozpozna każdy Grek.
Wybrałem starannie 10-12 prostych piosenek, które z jednej strony są znane i wciąż słuchane (mimo że najstarsza pochodzi z lat 40.!), lecz nie są trudne pod względem słownictwa i gramatyki. One stanowić będą podstawę nauki, wokół nich zbuduję dialogi i ćwiczenia.
Z jednej strony zetkniemy się z żywym greckim w postaci znanych tekstów. Z drugiej poznamy ważnych muzyków, wykonawców, kompozytorów, autorów tekstów. Pośród tych, których wybrałem są m.in. Mikis Teodorakis, Manos Chadzidakis, Wasilis Tsitsanis, Melinia Merkuri, Nana Muschuri, Ana Wisi, ale i twórcy współcześni – Marina Sati, Konstandinos Argiros.
Proponowana tematyka: relacje międzyludzkie, opisy stanów emocjonalnych i wydarzeń, poezja.
Grupa ze zmniejszonym limitem osób.
GRUPA DEDYKOWANA