Crème de la crème avec la cerise sur le gâteau, czyli co mogę zrobić (jeszcze) lepiej – część II (poziom B1/B2) – kurs online
JS/10719
Języki Świata
Kurs realizowany w formie zdalnej na platformie ZOOM. Używanie kamery i mikrofonu jest warunkiem koniecznym do aktywnego uczestniczenia w zajęciach.
Kurs prowadzony w języku francuskim na poziomie B1/B2.
Kurs został pomyślany jako uzupełnienie czy kontynuacja kursu Crème de la crème – co mogę zrobić jeszcze lepiej? Kurs języka francuskiego (poziom B1/B2) – kurs online. Stanowi on jednak odrębną całość i może być traktowany zupełnie niezależnie.
Treść kursu jest oparta o materiały autorskie wzbogacone o ćwiczenia gramatyczne i leksykalne pochodzące z materiałów własnych oraz podręczników do nauki języka francuskiego na poziomie B1/B2.
Na zajęciach Słuchacze i Słuchaczki będą mieć do czynienia z żywym językiem, slangiem i różnymi akcentami, dzięki wykorzystaniu materiałów autorskich i tekstów źródłowych. Pozwoli to na poszerzenie zasobu słów i rozwijanie kompetencji tworzenia własnych, urozmaiconych wypowiedzi w oparciu o nowe środki językowe i stylistyczne. W toku porządkowania posiadanej wiedzy i ćwiczeń chodzi również o dążenie do zwiększenia poprawności i precyzji (na poziomie leksykalnym, stylistycznym i gramatycznym).
Przykładowe zagadnienia poruszane na zajęciach:
- Anglicyzmy, zapożyczenia, neologizmy i franglais – czy faktycznie j. angielski jest wciąż „na czarnej liście"?
- Język inkluzywny – jak go tworzyć, używać i jakie stawia on wyzwania?
- Langue de bois, czyli nowomowa polityków i nie tylko.
- Różne żargony i jak ich używać.
- Język francuski i jego odmiany, akcenty, odmienności kulturowe.
Grupa ze zmniejszonym limitem.
Cel ogólny:
doskonalenia komunikacji w języku francuskim w obszarze wypowiedzi ustnej oraz pisemnej; poszerzenie zasobu słów i rozwijanie kompetencji tworzenia własnych, urozmaiconych wypowiedzi w oparciu o nowe środki językowe i stylistyczne; dążenie do zwiększenia poprawności i precyzji (na poziomie leksykalnym, stylistycznym i gramatycznym).
Cele szczegółowe:
- doskonalenie wypowiedzi, zarówno ustnej, jak i pisemnej poprzez ćwiczenia oraz pracę z tekstami i dokumentami z różnorodnych źródeł,
- rozwijanie znajomości języka francuskiego,
- poszerzanie zainteresowania zagadnieniami lingwistycznymi jako takimi oraz wiedzy o języku, jego rejestrach i pewnych zjawiskach czy trendach w jego obrębie.
Korzyści dla słuchacza:
Słuchaczka/Słuchacz:
- zna różnorodne środki językowe do zastosowania w wielu sytuacjach,
- poznaje zarówno elementy języka potocznego, jak i langage soutenu,
- zapoznaje się z żargonami, językiem różnych grup zawodowych i społecznych,
- potrafi konstruować dłuższe i interesujące wypowiedzi ustne oraz pisemne,
- poszerza zasób słownictwa i wyrażeń ułatwiających spójne łączenie myśli,
- potrafi sprawnie orientować się w zagadnieniach gramatycznych na poziomie B1/B2.
Metody pracy:
- dyskusje i „burze mózgów",
- zadania w grupach,
- samodzielne ćwiczenia z gramatyką i słownictwem,
- praca z materiałami autentycznymi.
Metody weryfikacji efektów kształcenia:
dla chętnych Słuchaczy odbędzie się egzamin w formie ustnej i pisemnej:
- egzamin ustny będzie polegał na przygotowaniu/opracowaniu danego zagadnienia ustalonego wspólnie z Prowadzącą (wybranego spośród tych omawianych na zajęciach lub pokrewnego) i zaprezentowaniu go w formie kilkuminutowej wypowiedzi (np. według wzoru: zjawisko/jego przyczyny i cele/przykłady/zastosowania w języku, itd.),
- egzamin pisemny będzie miał formę ćwiczeń gramatyczno-leksykalnych przygotowanych w oparciu o omawiany na zajęciach materiał.