Fotografowanie codziennych emocji - mindfullness w fotografii - kurs stacjonarny
HR/8610
Rekreacja i Hobby
1. Podstawy uważności (mindfullness) jako narzędzia pozwalającego na dostrzeganie emocji, budowanie wewnętrznego spokoju i redukcję stresu.
2. Podstawy umiejętności postrzegania i fotografowania w taki sposób, by oddawać emocje na zdjęciach ludzi, miejsc i przedmiotów.
3. Zasady i techniki fotografowania ludzi (portet, autoportret).
4. Fotografowanie bliskich osób - portrety bliskich w realiach domowych.
5. Analiza wykonanych fotografii w tym portretów i autoportretów.
6. Praca ze zdjęciem, wydrukiem zdjęcia bądź kolażem zdjęć w celu budowania uważności i pogłębiania wrażliwości.
Cel ogólny:
Słuchacz pogłębi umiejętność dostrzegania i utrwalania w fotografii doświadczanych emocji. W trakcie warsztatów przećwiczy fotografowanie ludzi, wykonywanie portretów w różnej stylistyce, fotografowanie przedmiotów, a także praktykowanie uważności poprzez fotografię. Słuchacz pozna sposoby wzmocnienia własnej uważności poprzez fotografowanie i interpretowanie fotografii. W czasie zajęć słuchacze będą wykonywać zdjęcia oraz pracować z wydrukowanymi zdjęciami, a także z innymi technikami twórczymi wykorzystującymi elementy fotografii jak kolaże.
Cele szczegółowe:
Słuchacze doświadczą wybranych praktyk uważności (jak medytacja prowadzona) oraz fotografia uważna. Dzięki temu będa mogli samodzielnie wykorzystywać praktyki uważności w celu redukcji stresu i zmęczenia oraz dostrzegania i analizowania własnych emocji. Przećwiczą w praktyce fotografowanie ludzi, w tym wykonywanie portretów bliskich osób, tak aby przekazać ich temperament i cechy charakteru. Dzięki analizie wykonanych zdjęć portretowych i autoportretów będa mogli zwracać uwagę na emocjonalny aspekt fotografii. Rozwiną umiejętność zauważania i przedstawania w fotografii emocji.
Korzyści dla słuchacza:
Słuchacze:
1. znają zasady praktyki uważności (mindfullness) w fotografowaniu
2. umieją wykonywać zdjęcia osób i przedmiotów, zgodnie ze swoimi intencjami
3. mają umiejętność wykorzystania praktyk uważności w celu zmniejszenia stresu i dostrzegania własnych emocji.
Metody pracy:
Wykład, warsztaty, rozmowy w mniejszych i większych grupach
Metody weryfikacji efektów kształcenia:
Egzamin praktyczny obejmujący samodzielne wykonanie dziennika fotograficznego dokumentującego uważne fotografowanie podczas codziennego życia Słuchacza.