Training Course for Spanish Teachers

Kurs wyjazdowy w ramach porgramu Erasmus+ "Jeszcze bardziej otwarci"

Miejsce i data: Granada (Hiszpania), 26–29.03.2018 r.

Organizator: Escuela Montalban

Uczestnik: Agnieszka Kowalewska (wykładowczyni Uniwersytetu Otwartego UW)

Relacje uczestników:

Mój wyjazd szkoleniowy na kurs dla nauczycieli języka hiszpańskiego w Granadzie odbył się w ostatnim tygodniu marca. Szczęśliwy zbieg okoliczności sprawił, że wypadł on podczas obchodów Wielkiego Tygodnia i oprócz korzyści płynących z udziału w kursie mogłam także zobaczyć procesje i inne hiszpańskie tradycje Wielkanocne. A Andaluzja to najlepsze z możliwych miejsc do ich zobaczenia.     

Szkoła Montalban, organizator kursu, to mała, kameralna szkoła języka hiszpańskiego a także ośrodek egzaminacyjny DELE. Mieści się w spokojnej dzielnicy Granady oddalonej od centrum o 10 minut spacerem, w starej, klimatycznej kamienicy z andaluzyjskim patio pełnym donic z kwiatami i roślinami. W kursie oprócz mnie uczestniczyły dwie osoby, Meksykanka Graciela, mieszkająca na stałe w Niemczech, i Niemiec Zygrfyd – mogliśmy zatem wymienić się doświadczeniami oraz dobrymi praktykami. Zajęcia trwały miej więcej do czwartej popołudniu, prowadzili je doświadczenie nauczyciele i egzaminatorzy DELE Marisa i Berna, którzy dzielili się z nami scenariuszami zajęć oraz omawiali wątpliwości dotyczące trudnych dla słuchaczy zagadnień gramatyki języka hiszpańskiego. Była to także możliwość codziennego kontaktu z językiem hiszpańskim i rozmowy, co jest niewątpliwie wartością dodaną tego typu wyjazdów.   

 Kurs w Granadzie umożliwił mi również zwiedzenie jednego z najpiękniejszych miast regionu, gdzie łączą się tradycje arabska, żydowska i chrześcijańska, miasta inspirującego nie tylko poetów hiszpańskich, ale również Adama Mickiewicza. Mogłam zwiedzić Alhambrę, kompleks pałacowy ostatnich arabskich władców miasta, dzielnicę żydowską Realejo i arabską Albayzin z ich wąskimi uliczkami, białymi domami i niesamowicie klimatyczną atmosferą. Czas Wielkiego Tygodnia to także codzienne procesje przemierzające centrum miasta, woń kadzidła i jednostajne bicie w bębny, tłumy turystów i mieszkańców Granady na ulicach, pełne bary i restauracje.     

Jestem ogromnie zadowolona z wyjazdu, nie tylko wpłynął on na udoskonalenie mojego warsztatu metodycznego, lecz także umożliwił mi zobaczenie jednej z ważniejszych tradycji hiszpańskich, którą do tej pory znałam tylko z reportaży czy telewizji, a dziś jest już częścią moich wspomnień z podróży. Z całą pewnością mogę polecić kurs dla nauczycieli w szkole Motnalban innym nauczycielom hiszpańskiego. Granada to doskonałe miejsce na naukę, wymianę doświadczeń i poczucie ducha i atmosfery prawdziwej Andaluzji.

Agnieszka Kowalewska